لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۳۲

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تغییر کرد


صادق حسین جابری انصاری در حال حاضر مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه ایران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تغییر کرد و به گزارش رسانه‌های خبری، صادق حسین جابری انصاری جایگزین مرضیه افخم شده است.

جابری انصاری در حال حاضر مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه ایران است و آن گونه که خبرگزاری ایرنا گزارش داده، قرار است از دو هفته آینده کار خود را به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه آغاز کند.

وی از مجروحان جنگ هشت ساله ایران و عراق است و پیشتر رئیس سابق مرکز مطالعات خاورمیانه و خلیج فارس در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه و سفیر ایران در لیبی بوده است.

آقای جابری انصاری نهمین سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی پس از پایان جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۷ است. پیش از وی، مرتضی سرمدی، محمود محمدی، حمیدرضا آصفی، سیدمحمد علی حسینی، حسن قشقاوی، رامین مهمانپرست، عباس عراقچی و مرضیه افخم این سمت را عهده‌دار بودند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روزهای چهارشنبه به صورت هفتگی با خبرنگاران داخلی و خارجی نشست‌های خبری برگزار و درباره موضوعات مختلف مواضع رسمی ایران را بیان می‌کند.

نخستین سخنگوی زن، نخستین سفیر زن می‌شود

مرضیه افخم که به عنوان نخستین سخنگوی زن، از شهریور سال ۱۳۹۲ این سمت را در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بر عهده داشت، قرار است به عنوان نخستین سفیر زن ایران راهی مالزی شود.

خانم افخم در زمان معرفی به عنوان سخنگوی وزارت خارجه، مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت خارجه بود. او که ۳۰ سال سابقه کار در وزارت خارجه را دارد، در دوران وزارت علی‌اکبر ولایتی و کمال خرازی، مسئولیت اداره کل اخبار و مطبوعات وزارت خارجه را بر عهده داشت.

در زمان روز کار آمدن دولت حسن روحانی، همچنین اعلام شده بود که وزیر خارجه جدید مایل است در دو سمت سخنگویی و سفارت از زنان استفاده کند، اما تا پیش از انتصاب مرضیه افخم به سفارت ایران در مالزی، هیچ سفیر زنی منصوب نشده بود.

دولت روحانی همچنین در ماه‌های اخیر برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی، یک سفیر کرد اهل تسنن برگزید و صالح ادیبی را که پیشتر رئیس بنیاد نخبگان کردستان بود، به عنوان جمهوری اسلامی در ویتنام و سفیر آکرودیته در کامبوج، راهی هانوی کرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG