لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۱۷

دبیر کمیته المپیک ایران: اسراییل را هرگز به رسمیت نمی‌شناسیم


شهنازی می‌گوید که دستور یک تحقیق را داده «و شخصاً اعتقاد دارم خیلی از ورزشکاران مهاجر اسراییلی ممکن است یهودی نباشند».

دبیر کمیته ملی المپیک ایران نسبت به محرومیت کشتی‌گیر و مربی ایرانی به خاطر فرار از مبارزه با نماینده اسراییل واکنش نشان داد.

شاهرخ شهنازی در یک مصاحبه زنده تلویزیونی گفت: اسراییل را به رسمیت نمی‌شناسیم و با ورزشکاران آنها نیز روی سکو نمی‌رویم.

شهنازی گفت: «یک کار تحقیقی گفته‌ام به دوستان که کار کنند و شخصاً اعتقاد دارم خیلی از ورزشکاران مهاجر اسراییلی ممکن است یهودی نباشند. زیرا جمعیت یهودیان در دنیا زیاد نیست که اینها بتوانند با این همه ورزشکار در سطح جهانی حضور پیدا کنند».

آقای شهنازی توضیح نداد که نتایج تحقیق او چه اهمیتی ممکن است داشته باشد و به طور کلی دین ورزشکاران، چه ارتباطی به IOC و قوانینش دارد؟

او مدعی شد که در اسراییل این ورزشکاران مهاجر از جمهوری‌های استقلال یافته را به طور موقت به ملیت خود در می‌آورند و بعد از دوران قهرمانی، رهایشان می‌کنند.

دبیر کمیته المپیک ایران تاکید کرد که باید در خصوص عدم مبارزه با ورزشکاران اسراییلی، آموزش لازم به ورزشکاران، مربیان و سرپرستان تیم‌‌های‌مان داده شود تا در مواقع ضروری نگذارند آسیب‌پذیر باشیم.

در همین خصوص، غلامعلی پیرایرانی مجری برنامه گفت: «مربی باید آرام‌تر به کشتی‌گیر می‌گفت که باید نتیجه را واگذار کنی».

شاهرخ شهنازی گفت: «باید از شعارهای نهضت المپیک استفاده کنیم و وارد بحث اجتماعی درباره "این رژیم شویم که تاریخ منحوسی دارد". از تبعیض، جنایت و مسائل نژادی که جزو شعارهای المپیک است، ورود کنیم و آهسته آهسته در دنیا جا بیاندازیم».

دبیر کمیته ملی المپیک ایران یادآور شد: «باید بگوییم که ورزشکاران ما به این دلیل که اینها جنایتکار هستند بازی نمی‌کنند، نگوییم که ما بحث سیاسی داریم».

او در ادمه گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش تاکید کرد: «قاطعانه می‌گویم که راه برخورد با اسراییل وجود دارد اگر با IOC و فدراسیون‌های بین‌المللی وارد این گفت‌وگو بشویم که بگوییم اینها یک مجموعه جنایتکار هستند».

دبیر کمیته ملی المپیک ایران ادعا کرد اسراییل حاضر است هر هزینه‌ای کند تا ورزشکاران ایران با این کشور مسابقه دهند. «در مسابقات جهانی پینگ‌پنگ که رفته بودم، اسراییلی‌ها گفتند هر چقدر بخواهید به شما می‌دهیم تا بیایید و با ما بازی کنید».

از بحث‌انگیزترین بخش‌های این مصاحبه، ادعای آقای شهنازی درباره توماس باخ رییس آلمانی کمیته بین‌المللی المپیک بود.

شهنازی گفت: «در لوزان بودیم و با توماس باخ و معاونین ایشان صحبت می‌کردیم، این بحث‌ها آنجا مطرح شد. این طور عنوان می‌کردند که ما هم از دست این رژیم خسته شدیم و برای‌مان گرفتاری درست کرده‌اند و نمی‌گذارند با راحتی کارهای‌مان را انجام بدهیم».

پیشتر رسول خادم در گفت‌وگو با خبرگزاری‌های ایران، خطاب به مسئولین جمهوری اسلامی ایران گفته بود: «اگر توان مردانه ایستادن پای اعتقادات‌تان را ندارید، حداقل آزادگی کنید. بگذارید بدون منت‌کشی از دیگران و با حفظ عزت، صادقانه تعلیق شویم».

رییس فدراسیون کشتی تاکید کرده بود: «دیگر نمی‌توانیم به حریف پیشین ببازیم. هیچ سحری هم بلد نیستیم تا قرعه‌ها را تغییر دهیم. اگر سیاست کشور بر عدم مبارزه است، پس پنهانی به حریف قبلی باختن و برای تهیه گواهی بیماری، به درمانگاه‌های خارج از کشور مراجعه کردن، چه معنایی دارد؟»

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های ایران/ م.ر / ک.ر

دیدن نظرات (۳۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG