لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۲۹

مقام وزارت بهداشت: ۱۳ میلیون زوج در حال از دست دادن «سن باروری‌» هستند


مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از دستور کار تازه این وزارتخانه برای «افزایش امید به زندگی در میان مردان» خبر داد و از اینکه حدود ۱۳ میلیون زوج در آستانه ازدواج٬ در حال از دست دادن «سن باروری‌شان» هستند٬ ابراز نگرانی کرد.

به گزارش روز پنج‌شنبه پنجم اسفند خبرگزاری مهر٬ محمد اسماعیل مطلق این اظهارات را در هفته «سلامت مردان» که از روز اول اسفند آغاز شده٬ بیان کرد.

به گفته وی٬ در حال حاضر امید به زندگی برای مردان در ایران٬ ۷۲.۸ و برای زنان ۷۴ سال است.

مطلق٬ امید به زندگی برای مردان ایرانی پیش از انقلاب را نیز ۵۴ سال عنوان کرد.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در عین حال هدف نهایی این وزارتخانه را افزایش «کیفی» امید به زندگی در میان مردان اعلام کرد.

وی گفت در حال حاضر «امید به زندگی کیفی برای مردان ۶۳ سال و به لحاظ کمی ۷۲.۸ سال است که بایستی این اختلاف حدود ۱۰ سال میان امید به زندگی کمی و کیفی را بهبود ببخشیم».

این مقام مسئول٬ پیشگیری از مرگ نابهنگام و زودرس مردان از طریق پیشگیری و کنترل عوامل خطر تهدید کننده سلامت آنها٬ بهبود کیفیت و شیوه زندگی و رضایت از زندگی، تامین عدالت در سلامت از طریق کاهش نابرابری‌ها در حوزه سلامت به ویژه دسترسی و بهره‌مندی از خدمات سلامت را از دیگر برنامه‌های قابل انجام در زمینه افزایش امید به زندگی در میان مردان دانست.

اظهارات وی در حالی بیان شده که آبان‌ماه امسال ٬مهین‌السادات عظیمی٬ رییس اداره سلامت سالمندی وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش پزشکی٬ «سن امید به زندگی بدون ناتوانی» در کشور را ۶۴ سال اعلام کرده و افزوده بود که این موضوع «توجه ویژه به زنان جامعه را می‌طلبد».

امید به زندگی یک شاخص آماری است که نشان می‌دهد متوسط طول عمر در یک جامعه چقدر است و با بهبود شاخص‌های بهداشتی‌- درمانی رابطه مستقیم دارد.

به گزارش مهر٬ مطلق همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که برای افزایش جمعیت کشور بر اساس سیاست‌های ابلاغی رهبر جمهوری اسلامی٬ «بایستی میزان باروری کلی ما به ۲.۱ برسد».

به گفته وی٬ این میزان در برخی از استان‌ها به دست آمده٬ «اما در برخی دیگر از استان‌ها به ویژه در بخش شهری این رقم ۱.۹ است».

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت همچنین از اینکه «بیش از ۱۱ تا ۱۳ میلیون زوج در آستانه ازدواج داریم که سن باروری‌شان در حال از دست رفتن است»٬ اظهار تاسف کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در سال‌های اخیر بارها سیاست‌های کنترل جمعیت در ایران را به نقد کشیده و خواستار افزایش فرزندآوری شده است.

وی ۱۹ مهر سال ۹۱ در جمع گروهی از مردم شهر بجنورد گفت: «یکی از خطاهایی که خود ما کردیم این بوده که تحدید نسل از اواسط دهه ۷۰ به این طرف باید متوقف می‌شد. مسئولان کشور در این باره اشتباه کردند و خود بنده هم سهیم هستم. این را خدای متعال و تاریخ بر ما ببخشد».

دیدن نظرات (۳۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG