لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۱۸

توزیع کمک‌های کمیته امداد در میان «۳۰۰ هزار فلسطینی» ساکن نوار غزه


بر اساس گزارش رسانه‌های ایران و فیلمی که از کمک‌های ایران از غزه منتشر شده است، نهادهای فلسطینی که کار توزیع کمک‌های ایران را برعهده دارند، با برپایی آشپزخانه‌های بزرگ و چادرهای رو باز، روزانه میان هزاران فلسطینی غزه خوراک رایگان تهیه شده با پول کمیته «امداد امام خمینی» را توزیع می‌کنند.

فیلم انتشار یافته ظاهرا گزارشی است که ابتدا شبکه «پرس تی وی» ایران در آستانه ماه رمضان تهیه و منتشر کرد تا تاکیدی بر ادامه پشیتبانی جمهوری اسلامی ایران از مردم محصور غزه باشد.

در این گزارش، نمایندگان گروه‌های فلسطینی که کار توزیع کمک‌های ایران به مردم غزه را به عهده دارند، با تاکید بر اینکه کمک‌های ایران امسال شامل ۳۰۰ هزار فلسطینی می‌شود، پی در پی از «جمهوری اسلامی ایران» و «کمیته امداد امام خمینی» سپاسگزاری می‌کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز در آستانه ماه رمضان در گزارشی با عنوان «افطاری ایرانی در فلسطین» از توزیع افطاری اهدایی کمیته امداد میان فلسطینی‌ها خبر داد و یادآور شد که کمیته امداد امسال برای چهارمین سال پیاپی به مردم غزه در ماه رمضان کمک می‌کند.

«کمیته امداد خمینی» سال‌های گذشته نیز کمک‌های زیادی را در میان مردم غزه، بویژه در ماه رمضان یا بعد از درگیری‌های شدید بین حماس و ارتش اسرائیل، توزیع می‌کرد.

رمضان امسال در سرزمین‌های فلسطینی در حالی آغاز شد که تظاهرات دهها هزاره نفری آنها در امتداد مرزهای غزه با اسرائیل در چند هفته پیش از این ماه، بیش از یکصد کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت.

اما در حالی که وضعیت اقتصادی ایرانیان در ماه‌های اخیر رو به وخامت نهاده و شعارهای معترضان دی‌ماه پارسال در مخالفت با کمک‌های گسترده جمهوری اسلامی به سوریه، لبنان، عراق و غزه تندتر شده است، انتشار گزارش‌های مربوط به ادامه کمک‌های ایران به فلسطینی‌های غزه می‌تواند با حساسیت بخش‌هایی از ایرانیان روبرو شود.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز در واکنش به فیلم انتشار یافته از غزه ناخشنودی خود را از این وضعیت بیان و تاکید کرده‌اند «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است».

یک کاربر نوشته است که «مردم ایران برای نان خود کلیه می‌فروشند اما رژیم ایران به سیصد هزار فلسطینی غزه روزانه خوراک می‌دهد».

کاربر دیگری نوشته‌ است: «مادران ایرانی در زباله‌ها دنبال غذا می‌گردند و هدایای ایرانی با صدقه‌های گردآوری شده از سوی مردم ایران تهیه و به غیرایرانیان داده شده است».

اما جمهوری اسلامی ایران از آغاز تاسیس این نظام، حمایت از فلسطینیان را در صدر سیاست‌های خود قرار داده و امسال نیز تاکید کرده است که آیین «روز قدس» را در آخرین جمعه ماه رمضان برای تقویت «محور مقاومت» برگزار خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG