لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۳۴

وزارت اطلاعات ایران از تدوین همه سناریوها برای پرونده هسته‌ای خبر داد


وزارت اطلاعات ایران می‌گوید که این وزارتخانه «همه سناریو‌ها» درباره پرونده هسته‌ای و نتایج مذاکرات میان تهران و گروه ۱+۵ از قبیل سناریوی توافق، تمدید و حتی بن‌بست را تدوین و به رهبر جمهوری اسلامی، رییس جمهوری و سایر مسئولین نظام ارائه کرده است.

رییس مرکز استراتژیک وزارت اطلاعات که خبرگزاری فارس از او با اسم «شفیعی» نام برده است، روز پنج شنبه ۲۴ مهر اظهار داشت: «وزارت اطلاعات، همه سناریو‌ها درباره پرونده هسته‌ای و نتایج مذاکرات از قبیل سناریوی توافق، تمدید و حتی بن‌بست را پیش‌بینی و تدوین کرده است».

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی برای تمامی این‌ سناریو‌ها برنامه دارد، افزود: «به همین خاطر است که رییس جمهوری در محافل داخلی و خارجی با قاطعیت تمام درباره مذاکرات و پرونده هسته‌ای سخن می‌گوید».

به گفته آقای شفیعی، این سناریو‌ها به رهبر، رییس جمهوری و سایر مسئولین جمهوری اسلامی ایران ارائه شده است.

سخنان این مسئول وزارت اطلاعات در حالی بیان می‌شود که حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز ۲۱ مهرماه گفته بود که موضوع هسته‌ای برگشت ناپذیر است و فکر می‌کنیم که اختلافات میان تهران و گروه ۱+۵ در همین ۴۰ روز باقیمانده قابل حل و فصل نهایی است.

در عین حال محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، روز ۱۸ تیر از تصمیم دولت در زمینه تهیه «برنامه برای شرایط بدبینانه و حتی تشدید تحریم‌ها» خبر داده و گفته بود: «معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهوری از سوی دولت مامور شد تا نسبت به تهیه برنامه برای شرایط بدبینانه و حتی تشدید تحریم‌ها اقدام کند و اینکه دولت خود را با آن برنامه برای عبور از چنین مسیری تجهیز کند».

هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در شهر وین بعد از ظهر پنج‌شنبه، ۲۴ مهر، بدون اعلام نتیجه مشخصی پایان یافت.

محمود جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درباره این مذاکرات گفت: «همه طرف‌ها بر این اعتقادند که پیشرفت‌هایی صوت گرفته و جریان مذاکرات رو به جلوست».

رییس مرکز استراتژیک وزارت اطلاعات در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «نتایج بررسی‌های وزارت اطلاعات در زمینه‌های مختلف از طریق سه لایه انجام شده و سرانجام تهیه، تدوین و نهایی می‌شود».

آقای شفیعی با بیان اینکه در لایه نخست از ظرفیت موسسات، پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌ها در قالب همکاری مختلف استفاده می‌شود، افزود: «در لایه دوم، اتاق‌های فکری را با حضور نخبگان داشته که در نشست این هفته درباره موضوع نظم آینده جلسه‌ای خواهیم داشت».

وی آخرین لایه از «بررسی‌های استراتژیک وزارت اطلاعات» را مربوط به اطلاعات معاونت‌های این وزارتخانه بر شمرد و گفت: «در این لایه جمع‌بندی موضوعات مختلف صورت می‌گیرد و تمامی این سناریو‌ها بر اساس کارهای کار‌شناسی انجام می‌شود».

آقای شفیعی این سخنان را به مناسبت سی‌امین سالگرد تاسیس وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بیان کرده است. وزارت اطلاعات ایران در روزهای گذشته اقدام به انتشار ویژه‌نامه‌هایی در این زمینه کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG