لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۰۶

وزارت اطلاعات ایران از دستگیری «۴۱ عضو داعش» در استان‌های مختلف خبر داد


وزارت اطلاعات ایران روز جمعه ۱۹ خرداد در تازه‌ترین بیانیه خود خبر داد که «۴۱ نفر از اعضای گروه داعش» را دستگیر کرده و از آنها اسناد و مدارک و تجهیزات به دست آورده است.

در بیانیه این نهاد امنیتی که خبرگزاری‌های ایران آن را بازتاب داده‌اند، گفته شده که «در پی سلسله عملیات پیچیده اطلاعاتی» که به گفته وزارت اطلاعات ایران، «با همکاری خانواده برخی تروریست‌ها» صورت گرفت، این افراد در استان‌های کرمانشاه، کردستان، آذربایجان‌غربی و تهران دستگیر شدند.

این وزارتخانه افراد بازداشت‌شده را وابسته به آنچه که «گروهک وهابی داعش» خوانده است، دانسته و آنها را مربوط به «تیم‌های عملیاتی و همچنین سرپل‌های ارتباطی و تدارکاتی» دانسته است و افزوده که «مقادیری اسناد و مدارک و تجهیزات عملیات تروریستی قبل از هرگونه اقدام» نیز از این افراد به دست آمده است.

پیش از این اعلام شده بود که هفت نفر در استان فارس و دو نفر در کرمانشاه بازداشت شده‌‌اند.

موج دستگیری‎ افراد متهم به ارتباط با گروه حکومت اسلامی، یک روز پس از عملیات روز چهارشنبه مسلحانه دو گروه مختلف در آرامگاه آیت‌الله خمینی و مجلس شورای اسلامی به راه افتاد.

در این دو عملیات دستکم ۱۷ تن کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند.

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، روز جمعه به خبرنگاران گفته بود، «محلی» که مهاجمان حملات روز چهارشنبه «در آن با هم همپیمان شده بودند و فیلم آن را مردم در فضای مجازی دیدند شناسایی شد و تعدادی از نفرات آنها هنوز آنجا حضور داشتند که دستگیر شدند و تجهیزات و مواد منفجره و کمربند انفجاری که آماده کرده بودند در اختیار نیروهای اطلاعات قرار گرفت».

او افزود عملیات دستگیری اعضای گروه داعش «در میانه راه است و باید جزئیات آن مکتوم بماند» ولی تصریح کرد که «پس از پایان عملیات اطلاعات کامل را به اطلاع مردم می‌رسانیم».

مراسم تشییع جنازه کشته‌شدگان حملات روز چهارشنبه تهران که داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفته است.
مراسم تشییع جنازه کشته‌شدگان حملات روز چهارشنبه تهران که داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفته است.

گزارش خبرگزاری‌های ایران حاکی است که جنازه کشته‌شدگان این دو حادثه پس از مراسم نمازجمعه تهران تشییع شدند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، در حاشیه این مراسم، حملات روز چهارشنبه را «انتقام از دمکراسی» در ایران توصیف کرد و گفت: «همواره وقتی ملت ایران پیروزی بزرگی به دست می‌آورد بدخواهان به دنبال این هستند ضربه‌ای به مردم و کشور وارد کنند».

او با اشاره به «مشارکت فوق‌العاده» در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی، اظهار کرد:‌ «این اقدام تروریستی در واقع انتقام از دمکراسی است. مردم راه خودشان را برای دستیابی به اهداف ملی، انسجام ملی و وحدت ملی ادامه خواهند داد».

گروه حکومت اسلامی که در ماه‌های اخیر به خاطر حملات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و عراق تحت فشار شدیدی قرار گرفته است، فروردین امسال ویدئویی به زبان فارسی منتشر و تهدید کرد که به ایران حمله خواهد کرد.

این گروه پس از عملیات روز چهارشنبه، بار دیگر تهدید خود را تکرار کرد و یادآور شد که حملات بیشتری علیه ایران در راه است.

مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند پنج عامل حملات به آرامگاه خمینی و مجلس شورای اسلامی که همگی کشته شدند، «ایرانی» بوده‌اند. وزارت اطلاعات ایران نام چند تن از این افراد را اعلام کرده ولی به دلیل آنچه که «ملاحظات اجتماعی» خوانده است، جزئیات بیشتری درباره سوابق آنها ارائه نکرد.

منابع امنیتی ایران همچنین از دستگیری یک زن ایرانی در روز چهارشنبه خبر دادند که به گفته آنها نقش «هدایت» عاملان حمله را به عهده داشته است.

XS
SM
MD
LG