لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۱۱

ایران برای هشت کانادایی دیگر در تیم تحقیقاتی هواپیمای سرنگون شده روادید صادر کرد


۵۷ تن از ۱۷۶ کشته هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در مسیر تهران- کی‌یف، ایرانی- کانادایی بودند.

وزیر خارجه کانادا روز یکشنبه ۲۲ دی خبر داد که دولت ایران برای هشت تن دیگر از مقامات کانادایی جهت پیوستن به تیم تحقیقات هواپیمای سرنگون شده اوکراینی در اطراف تهران روادید ورود به ایران صادر کرد.

فرانسوا فیلیپ شامپین در صفحه توئیترش نوشت این هشت تن روز دوشنبه راهی ایران می‌شوند و کل تیم کانادایی از روز سه‌شنبه رسما به تیم بررسی‌ هواپیمای سرنگون شده خواهند پیوست.

دولت ایران در روزهای گذشته برای سه کارشناس دیگر کانادایی روادید ورود صادر کرده بود؛ این سه تن روز یکشنبه به تهران رسیدند.

تیم کانادایی اعزامی به ایران غیر از کارشناسان سوانح هوایی، شامل مقاماتی نیز برای ارائه خدمات کنسولی به خانواده‌های قربانیان است.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، روز شنبه در یک نشست خبری ضمن توضیحاتی در مورد تلاش‌های دولت اتاوا برای کمک رسانی به خانواده‌های کانادایی- ایرانی که بستگان‌شان در سانحه سقوط هواپیما کشته شده‌اند، تاکید کرد که در تماس تلفنی با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، از او خواست برای شمار بیش‌تری از مقامات کانادایی روادید ورود صادر شود.

آقای ترودو روز شنبه با حسن روحانی تلفنی گفت‌وگو کرد؛ این اولین تماس مستقیم مقامات ارشد دو کشور، پس از قطع رابطه دیپلماتیک کانادا با ایران در سال ۲۰۱۲ بود.

۵۷ تن از ۱۷۶ کشته هواپیمای خطوط هوایی اوکراین در مسیر تهران- کی‌یف که روز ۱۸ دی توسط یگان پدافندی سپاه پاسداران سرنگون شد، ایرانی- کانادایی بودند.

در حالی که مقامات سازمان هواپیمایی ایران در دو روز نخست بعد از ساقط شدن هواپیما مدعی بودند که هواپیما بر اثر «نقص فنی» سرنگون شده است، نخست‌وزیر کانادا اولین رهبری بود که با اطمینان و با استناد به منابع اطلاعاتی تاکید کرد که شلیک موشک از پدافند ایرانی هواپیما را ساقط کرد.

فرمانده شاخه هوا فضای سپاه پاسداران روز ۲۱ دی تایید کرد که شلیک موشک کوتاه‌برد از سامانه دفاع هوایی غرب تهران به‌دلیل «خطای انسانی» و ناخواسته، موجب سرنگونی هواپیمای مسافربری، شش دقیقه بعد از برخاستن آن از زمین، شد.

آقای ترودو ساعاتی بعد از آن‌که سپاه «مسئولیت کامل» ساقط شدن هواپیمای مسافربری را برعهده گرفت، کشته شدن شمار کثیری از شهروندان کانادا در این رویداد را «وحشتناک» خواند.

او در عین حال گفت می‌توان درک کرد که ساقط کردن هواپیما غیرعمدی بوده و افزود از حسن روحانی خواسته که تحقیقات در خصوص این ماجرا، کاملا شفاف باشد و خانواده‌های قربانیان غرامت کامل بگیرند.

نخست‌وزیر کانادا گفت تلاش برای دادخواهی و احقاق عدالت، بخشی از کوشش‌های دولت او خواهد بود.

تورونتو، ادمونتون، ونکوور و سایر شهرهای کانادا و همچنین دانشگاه‌های متعدد این کشور در روزهای گذشته شاهد برگزاری آیین‌های یادبود برای کشته شدگان ایرانی- کانادایی در هواپیمای اوکراینی بوده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG