لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۲۰

وزیر ارشاد ایران: قانون ممنوعیت تبلیغ فیلم در ماهواره باید اصلاح شود


علی جنتی می‌گوید که «گرایش» فیلمساز‌ها برای تبلیغ فیلم‌هایشان به سمت ماهواره «طبیعی» است.
علی جنتی می‌گوید که «گرایش» فیلمساز‌ها برای تبلیغ فیلم‌هایشان به سمت ماهواره «طبیعی» است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران خواستار اصلاح قانون ممنوعیت پخش تیزر فیلم‌های سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای شده و گفته که دست‌کم ۷۰ درصد مردم ایران دارای ماهواره هستند.

علی جنتی این اظهارات را روز سه‌شنبه ۲۲ تیر در گفت‌و‌گو با وب‌سایت رسمی مجلس شورای اسلامی (خانه ملت) بیان کرده است.

وی گفته که قانون ممنوعیت پخش تیزر فیلم‌های سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای «حتما باید اصلاح شود».

وزیر ارشاد افزوده که «می‌توان از ماهواره برای تبلیغ کالای فرهنگی بهره برد٬ اما این مسئله در شرایطی تحقق پیدا می‌کند که استفاده از ماهواره قانوناٌ مجاز شود».

علی جنتی در توضیح ضرورت اصلاح این ممنوعیت گفته است: «مادامی‌ که قانون ممنوعیت از ماهواره وجود دارد قوانین زیرمجموعه آن نیز اعمال خواهد شد».

وی اضافه کرده که در حال حاضر استفاده افراد از ماهواره «به کل غیرقانونی است٬ اما اکثریت مردم از آن استفاده می‌کنند. در واقع حداقل ۷۰ درصد مردم خلاف قانون رفتار می‌کنند».

به گفته وزیر ارشاد ایران، تا وقتی در داخل کشور برای پخش تیزرهای تبلیغاتی فیلم‌های سینمایی٬ «چنین محدودیت‌های ویرانگری» وجود دارد٬ «گرایش» فیلمساز‌ها برای تبلیغ فیلم‌هایشان به سمت ماهواره «طبیعی» است.

وی خواستار فراهم شدن شرایط تبلیغ فیلم‌های سینمایی در داخل کشور و به ویژه در صدا و سیما و همراهی این سازمان در این زمینه شده است.

اظهارات وزیر ارشاد در حالی بیان می‌شود که پیشتر حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد هرگونه همکاری با شبکه‌های ماهواره‌ای «معاند» در قالب مصاحبه، سفارش آگهی، تیزر تبلیغاتی، ارسال خبر یا مشارکت در تولید برنامه را «تخلف» اعلام کرده بود.

به گفته نوش‌آبادی، گاهی با تذکر و گاهی با احضار یا فرستادن پیام برای هنرمندان در این زمینه به آن‌ها هشدار داده می‌شود.
وی افزوده بود: «اگر این همکاری با آگاهی و رضایت آن‌ها همراه باشد، قطعا مورد توبیخ قرار می‌گیرند و حتی ممکن است مجوزهای بعدی‌شان با مشکل روبه‌رو شود».

روابط‌عمومی سازمان سینمایی ۲۹ اردیبهشت ماه امسال به نقل از محمدرضا فرجی، مدیرکل سینمای حرفه‌ای، از ابلاغ بخشنامه‌ای به تمامی دفا‌تر تهیه و پخش فیلم سینمایی مبنی بر ممنوعیت پخش تیزرهای سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای غیرمجاز خبر داد.

در بخشی از متن این بخشنامه آمده بود از آنجا که «همچنان استفاده از ماهواره ممنوع است٬ نمایش هرگونه فیلم سینمایی ایرانی، تیزر و آنونس فیلم‌های سینمایی ایرانی از طریق شبکه ماهواره‌ای غیرمجاز فارسی‌زبان، منع قانونی دارد».

این بخشنامه در حالی به دفا‌تر سینمایی و پخش ابلاغ شد که شماری از فیلم‌سازان ضمن انتقاد از آنچه «رویه گزینشی» صدا و سیما در پخش نکردن تیزر‌های‌شان عنوان می‌کنند٬ به پخش تیزر فیلم‌هایشان در ماهواره روی آورده بودند.

XS
SM
MD
LG