لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۰۵

آیت‌الله خامنه‌ای دو مقام ارشد ستاد کل نیروهای مسلح ایران را تغییر داد


از راست به چپ: غلامعلی رشید، محمدحسین باقری و عبدالرحیم موسوی در مراسم معارفه خود.
از راست به چپ: غلامعلی رشید، محمدحسین باقری و عبدالرحیم موسوی در مراسم معارفه خود.

همزمان با برگزاری مراسم معرفی رسمی رییس جدید ستاد کل نیروهای مسلح ایران در روز سه‌شنبه ۱۵ تیر، رهبر جمهوری اسلامی عبدالرحیم موسوی جانشین فرمانده کل ارتش را به عنوان جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح منصوب کرد.

پیش از این، غلامعلی رشید، از فرماندهان شناخته شده سپاه پاسداران جانشین رییس ستاد کل نیروهای مسلح بود. آیت‌الله علی خامنه‌ای در حکمی آقای رشید را به‌ عنوان فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء ستادکل نیروهای مسلح منصوب کرد.

با حکم رهبر جمهوری اسلامی همچنین علی عبداللهی معاون هماهنگ‌کننده ستادکل نیروهای مسلح شد. پیش از این حسین حسنی سعدی از فرماندهان سابق ارتش معاونت هماهنگ‌کننده ستادکل نیروهای مسلح بود.

آقای عبداللهی پیش از این معاون پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستادکل نیروهای مسلح و در دوره‌ای استاندار گیلان و معاون امنیتی وزیر کشور بود.

گفت‌وگوی آزاده اسدی با مراد ویسی درباره تغییر دو مقام ارشد ستاد کل نیروهای مسلح ایران
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00
لینک مستقیم

رهبر جمهوری اسلامی روز هشتم تیر نیز رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران را پس از ۲۷ سال تغییر داد و سرلشکر محمدحسین باقری را به عنوان رییس جدید این ستاد منصوب کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای در حکم خود خطاب به آقای باقری اعلام کرده بود که «ارتقاء توانمندی‌ها و آمادگی‌های دفاعی امنیتی نیروهای مسلح و بسیج مردمی و امکان پاسخگویی به‌موقع و مؤثر به هر سطح و نوع از تهدیدات متوجّه به نظام جمهوری اسلامی ایران با عمل انقلابی مورد انتظار است».

در همین حال رییس جدید ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز سه‌شنبه در مراسم معارفه خود گفت: «کمک به مستضعفین منطقه در برابر ظلم و ستم، تجاوز‌ها و تهاجمات تروریستی از اولویت‌های اول نیروهای مسلح خواهد بود».

حسن فیروزآبادی از سال ۶۸ و به مدت ۲۷ سال رییس ستاد کل نیروهای مسلح بود.

وب سایت تابناک نزدیک به محسن رضایی از تغییر آقای فیروز آبادی با عنوان «برکناری» نام برده و تلحویا این تغییر را با مواضع مثبت آقای فیروز آبادی درباره موضوعاتی چون برجام مرتبط دانسته بود.

این وب سایت نوشته بود که نگاه رهبر جمهوری اسلامی باقی ماندن نهادهای زیر نظر او «بر مشی انقلابی‌گری است».

با این حال اسماعیل کوثری از فرماندهان سابق سپاه پاسداران دلیل برکناری آقای فیروز آبادی را بیماری وی اعلام کرده و گفته است که او «تحت معالجه درمانی قرار دارد».

XS
SM
MD
LG