لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۱۴

آخرین آمار قربانیان ایرانی حادثه منا؛ ۱۶۹ کشته و ۲۹۸ نفر مفقود


حمید محمدی معاون سازمان حج و زیارت ایران خبر داد که تا روز دوشنبه ششم مهر، ۱۶۹ کشته و ۴۶ مجروح ایرانی حادثه «رمی جمرات» در منا شناسایی شده‌اند اما ۲۹۸ نفر همچنان مفقود هستند.

در همین حال به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات دفتر رییس جمهوری ایران روز دوشنبه خبر داد که حسن روحانی با نیمه تمام گذاشتن برنامه‌های خود در نیویورک، برای حضور در مراسم انتقال پیکر حجاج کشته شده در این حادثه به تهران باز می‌گردد.

یک روز پیش از اعلام دفتر آقای روحانی، حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، ادامه سفر رییس جمهوری ایران به نیویورک را «غیرقابل توجیه»، «اهانت به مردم» و «بی‌اعتنایی به جانباختگان» این حادثه خوانده بود.

هیات دولت ایران جمعه هفته گذشته در جلسه فوق‌العاده خود برای بررسی حادثه «رمی جمرات» در منا که روز دوم مهر رخ داد، تصویب کرده بود که وزیر ارشاد به عنوان نماینده دولت به عربستان سعودی اعزام شود.

با این حال به گفته محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت ایران، عربستان سعودی «همکاری لازم» را برای صدور ویزای وزیر ارشاد «نداشته است».

در همین حال علی جنتی وزیر ارشاد ایران روز شنبه گفته بود که عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی درخواست ملاقات محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران برای پیگیری مسائل مربوط به «حادثه» منا را نپذیرفته است.

آقای ظریف در مصاحبه‌ای با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ضمن تایید این خبر و با بیان اینکه «متأسفانه امکان این گفت‌وگو فراهم نشد» خبر داد که در ملاقات کوتاهی از امیر کویت «خواهش» کرده است تا او «مداخله» کند و «با مداخله وی و صحبت وی با پادشاه عربستان مقداری شرایط بهتر شده است».

مقامات جمهوری اسلامی دولت عربستان سعودی را متهم می‌کنند که با سازمان حج زیارت ایران برای شناسایی کشته شدگان و پیگیری وضعیت مفقودان حادثه منا «همکاری نمی‌کند».

در همین حال به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی آفریقای وزارت خارجه ایران روز دوشنبه در «تماس فوری» با کاردار سفارت عربستان سعودی در تهران، از او خواست که امکان «دسترسی کنسولی» به جنازه جان باختگان ایرانی این حادثه فراهم شود.

وی اعلام کرد که «علیرغم قول مساعدت و برخی همکاری‌ها»، اقدامات فعلی عربستان سعودی برای تعیین وضعیت مفقودین «ناکافی» است.

در واکنش به اظهارات مقامات ایرانی علیه مدیریت عربستان سعودی در برگزاری مراسم حج، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان روز شنبه در نیویورک، ایران را «به سوء استفاده سیاسی» از این حادثه متهم کرده و گفته بود که بهتر است ایرانی‌ها منتظر روشن شدن نتایج تحقیقات باشند.

در روزهای گذشته تعدادی از روحانیون اصولگرا در ایران از جمله محمد یزدی، رییس مجلس خبرگان رهبری، و تعدادی از مراجع تقلید از جمله ناصر مکارم شیرازی، عبدالله جوادی آملی وحسین نوری همدانی دولت عربستان سعودی را به «بی‌کفایتی» متهم کرده و خواستار برگزاری مراسم حج توسط سازمان‌هایی نظیر سازمان کنفرانس اسلامی شده‌اند.

در همین حال علی لاریجانی رییس مجلس ایران روز دوشنبه در پیامی به روسای مجالس کشورهای اسلامی خواستار تشکیل کمیته «حقیقت یاب» از سوی سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی برای «ریشه یابی» علت حادثه منا شد.

XS
SM
MD
LG