لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۵۴

وزير ارتباطات ايران: فيس‌بوک و توئيتر رفع فيلتر نخواهند شد


محمود واعظی، وزير ارتباطات و فناوری جمهوری اسلامی ايران
محمود واعظی، وزير ارتباطات و فناوری جمهوری اسلامی ايران، به طور رسمی اعلام کرد که شبکه‌های اجتماعی فيس‌بوک و توئيتر در ايران همچنان بسته خواهند بود و قرار نيست رفع فيلتر شوند.

آقای واعظی روز دوشنبه، ۱۵ مهر ماه، در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری ايسنا مبنی بر اينکه «موضوع بررسی فيلتر سايت‌هايی نظير فيس‌بوک و توئيتر به کجا رسيد»، گفته که «قرار نيست اين سايت‌ها رفع فيلتر شوند و تحت همان شرايطی که بوده‌اند خواهند ماند».

وزير ارتباطات درباره حضور مقام‌های دولت حسن روحانی در فيس بوک و توئيتر و وضعيت عضويت آنها، تنها گفته است که «از خودشان سوال کنيد».

اظهارات آقای واعظی در حال مطرح می‌شود که طی هفته‌های گذشته گمانه زنی‌های زيادی درباره احتمال رفع فيلتر از برخی شبکه‌های اجتماعی بويژه فيس‌بوک و توئيتر بر سر زبان‌ها افتاده بود. به رغم ممنوعيت‌های دولتی، ميليون‌ها ايرانی در حال حاضر عضو اين دو شبکه پر طرفدار هستند.

اين گمانه زنی‌ها بر اساس حضور برخی از وزيران دولت يازدهم، دفتر آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ايران، و همچنين انتشار اخبار مربوط به حسن روحانی در اين دو سايت تقويت شده بود.

در حال حاضر رييس جمهوری اسلامی ايران دارای يک حساب کاربری در سايت توئيتر است که بويژه در روزهای سفر حسن روحانی به نيويورک در هفته گذشته خبرساز شد.

پس از اينکه خبری در مورد تماس تلفنی آقای روحانی با باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، منتشر شد، حساب رييس جمهوری ايران در توئيتر جزئيات بيشتری از محتوای گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهوری ايران و آمريکا منتشر کرد.

همچنين، جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران، دارای دو حساب کاربری فعال در فيس‌بوک و توئيتر است که مرتبا از سوی وی و فرزندانش به روز می‌شود.

حساب کاربری آقای ظريف در فيس‌بوک که تا پيش از انتخاب وی به عنوان وزير امور خارجه به مدت سه سال راکد بود، ظرف دو ماه گذشته بيش از ۴۰۷ هزار لايک خورده است.

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبير کارگروه تعيين مصاديق محتوای مجرمانه، روز ۲۴ شهريور ماه به سايت «نسيم آنلاين» گفته بود که فيس‌بوک دارای «محتواهای مجرمانه زيادی» است که «امکان تفکيک محتوای غيرمجرمانه از آن وجود ندارد».

آقای خرم‌آبادی افزوده بود: «اولا در اين شبکه به دليل گستردگی محتوای مجرمانه، امکان تفکيک بين محتوای مجرمانه و غيرمجرمانه وجود ندارد و دوما، اين سايت به ابزاری برای جمع‌آوری اطلاعات توسط سازمان‌های جاسوسی آمريکايی و صهيونيستی بدل شده است».

اظهارات اين مقام مسوول پس از آن منتشر شد که غلامحسين محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاييه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اينکه حالا که بسياری از چهره‌های سياسی و برخی وزرای کابينه در فيس‌بوک فعاليت دارند، آيا زمان رفع فيلترينگ اين شبکه‌ اجتماعی پرمخاطب فرا نرسيده، گفته بود: «اگر جرايم و مصاديق مجرمانه‌ی فيس‌بوک برطرف شود، رفع فيلترينگ ممکن است».

سايت «فيس‌بوک» با داشتن بيش از يک ميليارد عضو، بزرگترين شبکه اجتماعی اينترنتی جهان است که به دليل استفاده طرفداران ميرحسين موسوی و مهدی کروبی در جريان انتخابات رياست جمهوری سال ۸۸ برای ارتباط و خبررسانی، پس از چند ماه باز بودن، بار دیگر فيلتر شد.

هفته گذشته به مدت چند ساعت از فيس بوک رفع فيلتر شد که مسوولان مخابرات ايران اعلام کردند که نقص فنی باعث بروز اين وضعيت شده بود.

بر اساس گزارش «فریدام هاوس» که روز پنج‌شنبه، ۱۱ مهر، منتشر شد، ایران با ۹۱ امتیاز به عنوان بدترین کشور از نظر آزادی اینترنت معرفی شده است.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG