لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۴

آژانس بین‌المللی انرژی: صادرات نفت ايران در ماه مارس ۱۶۰ هزار بشکه کاهش يافت


آژانس بین‌المللی انرژی در تازه ترين گزارش خود از افت ۱۶۰ هزار بشکه‌ای صادرات نفت ايران در ماه مارس نسبت به فوریه خبر داد و اعلام کرد که اين حجم کمترين ميزان صادرات نفت ايران در سال ۲۰۱۳ بوده است.

به گزارش بلومبرگ، آژانس بین‌المللی انرژی که به ۲۸ کشور صنعتی و مصرف کننده نفت جهان مشاوره انرژی می‌دهد، روز پنج شنبه ۲۲ فروردين اعلام کرد که صادرات نفت ايران در ماه مارس به ۱.۱ ميليون بشکه در روز رسيده است، در حالی که اين رقم در ماه فوريه ۱.۲۶ ميليون بشکه بود.

اين نهاد معتبر بين‌المللی علت امر را تحريم‌های غرب و کاهش نياز جهانی به مصرف نفت اعلام کرده است.

تحريم‌های جديد آمريکا که کشورهای وارد کننده نفت ايران را از خروج پول نفت تهران از اين کشورها با هر ارزی منع کرده است، ماه فوريه به اجرا گذاشته شد. همچنين از ماه فوريه پالايشگاه‌های نفت هند به خاطر امتناع بيمه‌گران داخلی از ارائه بيمه نامه به نفتکش‌های حامل نفت ايران، دچار اخلال در خريد نفت از ايران شده اند، به طوری که بر اساس گزارش‌های رسمی واردات نفت هند از ايران تا ۶۰ درصد کاهش يافته است.

در همين زمينه خبرگزاری رويترز روز پنج شنبه ۲۲ فروردين ماه بر اساس گفته‌های منابع آگاه در کره جنوبی گزارش داده که ممکن است اين کشور نيز مانند هند با معضل بيمه نامه و قطع واردات نفت ايران مواجه شود.

«هيوندا اوبل بانک» يکی از دو پالايشگاه مشتری نفت ايران در کره جنوبی از اکنون با معضل پيدا کردن شرکتی که بتواند پوشش بيمه‌ای نفتکش حامل نفت ايران را انجام دهد مواجه شده است.

اين گزارش همچنين به توليد نفت ايران اشاره کرده و می‌نويسد که در ماه مارس توليد نفت ايران نسبت به ماه قبل آن تا ۴۰ هزار بشکه کاهش يافته و به ۲.۶۸ ميليون بشکه در روز سقوط کرده است.

کاهش جهانی توليد نفت اوپک و تقاضای جهانی نفت

در بخش ديگری از اين گزارش به کل توليد روزانه ۱۲ کشور عضو اوپک اشاره شده و می‌نويسد که توليد روزانه نفت خام اوپک در ماه گذشته نسبت به ماه فوريه تا ۱۴۰ هزار بشکه کاهش يافته و به رقم ۳۰ ميليون و ۴۰۰ هزار بشکه رسيده است. کشورهای عضو اوپک سال گذشته توافق کردند که سقف توليد روزانه نفت اين سازمان را در ۳۰ ميليون بشکه تثبيت کنند.

خبرگزاری فرانسه نيز طی گزارشی به بخش ديگری از گزارش روز پنج شنبه آژانس بین‌المللی انرژی اشاره کرده و می‌نويسد که بر اساس پيش بينی اين نهاد، افزايش تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال گذشته تا سقف ۷۹۵ هزار بشکه در روز خواهد بود. اين رقم کمتر از پيش بينی‌های قبلی آژانس انرژی است و بيشتر به خاطر چشم‌انداز ضعيف رشد اقتصادی در اتحاديه اروپا است.

بر اين اساس انتظار می‌رود که در سال ۲۰۱۳ مجموعا تقاضای جهانی برای نفت حدود ۹۰ ميليون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز باشد.

اين گزارش همچنين با اشاره به افزايش اخير قيمت جهانی نفت می‌گويد نشانه‌هايی وجود دارد که اين افزايش نسبی قيمت کوتاه مدت خواهد بود و بيشتر به خاطر اختلالات اخير صادرات نفت عراق، ليبی، نيجريه و افزايش تهديدها در ايران، کره جنوبی و سوريه است.
XS
SM
MD
LG