لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۲۹

جمعیت ایران از مرز ۸۱ میلیون نفر گذشت


برآورد مرکز آمار نشان می‌دهد که جمعیت ایران نسبت به ابتدای انقلاب بهمن ۱۳۵۷ تقریبا ۲.۵ برابر شده است.

مرکز آمار ایران روز چهارشنبه ۲۳ اسفندماه اعلام کرد که جمعیت کشور در روزهای پایانی سال جاری خورشیدی از مرز ۸۱ میلیون نفر عبور کرد.

این گزارش که در سایت رسمی مرکز آمار منتشر شده است می‌گوید که «ساعت جمعیتی، در هر لحظه جمعیت ایران را بر اساس برآوردهای جمعیتی، نمایش می‌دهد. بر همین اساس، ساعت جمعیتی مرکز آمار ایران نشان می‌‌هد جمعیت کشور در روزهای پایانی سال ١٣٩٦ از مرز ٨١ میلیون نفر گذشت».

ساعت جمعیتی در ایران برای نخستین بار در سال ١٣٨٨ بر روی سایت مركز آمار قرار گرفت و از آن زمان به بعد برآوردهای جمعیتی به صورت لحظه‌ای در اختیار كاربران قرار می‌گیرد. به منظور محاسبه ساعت جمعیتی طراحی شده در درگاه ملی آمار عوامل موثر بر رشد جمعیت شامل باروری، مرگ و میر، مهاجرت برای كل كشور لحاظ می‌شود.

نمودار جمعیتی ایران از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۰
نمودار جمعیتی ایران از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۰

برآورد مرکز آمار نشان می‌دهد که جمعیت ایران نسبت به ابتدای انقلاب بهمن ۱۳۵۷ تقریبا ۲.۵ برابر شده است. اما طی سال‌های گذشته، مقامات ایران خصوصا آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از پیر شدن سریع جمعیت اظهار نگرانی کرده و خواستار افزایش زاد و ولد شده بودند.

رییس سازمان بهزیستی کشور اخیرا اعلام کرد که سی درصد از جمعیت کل کشور طی سه دهه آینده، سالمند می‌شود. وی افزود: طبق آخرین سرشماری در سال گذشته، حدود ۹ و سه دهم درصد جمعیت کشور در حال حاضر به گروه سنی سالمندان تعلق دارد.

پیش از این مدیرکل آمار و اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور گفته بود که بر اساس آخرین آمار استخراج شده تا پایان سال ۱۳۹۴ جمعیت میان‌سالان به ۴۴ درصد افزایش و جوانان به ۲۶ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که یک درصد نیز به جمعیت سالمندان کشور افزوده شده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران و سایت رادیو فردا/ د.خ / ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG