لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۰
فدراسيون جهانی فوتبال، تازه ترين رده بندی تيم های ملی فوتبال را اعلام کرد. در اين فهرست، تيم ملی ايران به رغم مسجل شدن صعودش به مرحله دوم گروهی رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در منطقه آسيا، با سقوط سه پله‌ای مواجه شده است.

هر شش تيم بالانشين آسيايی از جمله ايران با سقوط مواجه شده اند. بهترين تيم آسيايی، لبنان بوده است که ضمن غلبه بر کره جنوبی با ۳۵ پله صعود، موفق ترين تيم فوتبال جهان در ماه گذشته ميلادی بين ۲۰۴ کشور عضو فیفا لقب گرفته است.

مردان کارلوس کی‌روش که با صدرنشينی در گروه خود مجوز صعود به دور بعدی مقدماتی جام جهانی را دريافت کرده اند، با ۶۱۶ امتياز و سه پله سقوط ، در رده چهارم آسيا و ۴۵ جهان ايستاده اند. ايران در رده‌بندی قبلی در مکان ۴۲ جهان قرار داشت که حالا با کاهش ده امتياز، سه پله سقوط کرده.

در قاره آسيا تيم‌های ژاپن، استراليا و کره‌جنوبی همچنان در رده‌های اول تا سوم هستند و در جمع همه تيم‌های عضو فیفا، ژاپن در رده نوزدهم قرار گرفته.

در رده‌بندی کلی، وضعيت هيچ يک از چهار تيم صدر جدول نسبت به ماه قبل تغيير نکرده. اسپانيا به رغم شکست مقابل انگلستان در يک ديدار دوستانه، همچنان در صدر قرار دارد. انگلستان اما با همان پيروزی درخشان، دو پله بالا رفت و برزيل را پشت سر گذاشت.

اسپانيايی ها با ۱۵۶۴ امتياز به عنوان بهترين تيم جهان در ماه گذشته معرفی شدند. در اين فهرست هلند و آلمان دوم و سوم هستند. شکست ۳-۰ هلند مقابل آلمان، اين تيم را از يورش مجدد به سمت صدر اين جدول بازداشت.

تيم‌های اروگوئه، انگلستان، برزيل، پرتغال، کرواسی، ‌ايتاليا و آرژانتين رده‌های چهارم تا دهم جدول را به خود اختصاص داده‌اند. در جمع اين تيم ها، بيشترين صعود متعلق به کرواسی است که چهار رده بالاتر آمده.

آرژانتين که يک تساوی نااميد کننده خانگی را مقابل بوليوی تجربه کرد، برای راهيابی دوباره به رده دهم توانسته دانمارک را يک پله پايين بکشد.

با توجه به فاصله ناچيز بين تيم های صدر جدول و نوسان نامحسوس تيم های بالا نشين، به نظر می رسد فقط رقابت های يورو ۲۰۱۲ می تواند تحولاتی در بين ۲۰ تيم برتر جهان پديد بياورد.

حساسيت در جمع تيم های آسيايی

در جمع تيم های آسيايی، چينی ها با وجود ناکامی در راهيابی به مرحله بعدی رقابت های مقدماتی جام جهانی، همچنان تيم پنجم آسيا هستند.

ازبکستان نيز که نتايج درخشانی کسب کرده، سقوط سه پله ای داشته و همچنان تيم ششم آسياست.

عراق، اردن، عمان و قطر نيز در رده های بعدی قرار دارند. عربستان سعودی نيز تيم يازدهم آسياست.

اهميت اين رده بندی، به خاطر رتبه بندی تيم ها در قرعه کشی مرحله بعدی مسابقات مقدماتی جام جهانی است.

ايران قطعاً با کره جنوبی همگروه نخواهد شد و در گروهی قرار خواهد گرفت که يکی از تيم های استراليا يا ژاپن در آن قرار دارند.

اگر همين رتبه بندی در ماه آينده نيز تکرار شود، با توجه به حذف چين، ايران با يکی از تيم های ازبکستان يا عراق نيز همگروه خواهد شد.

عمان که استراليا را شکست داده، با ۱۰ پله صعود تا رده نهم آسيا ارتقا يافته.

صعود ۱۴ پله ای کره شمالی نيز از آن رو عجيب به نظر می رسد که اين تيم هم از راهيابی به مرحله بعد باز مانده. اما شيوه امتيازدهی فيفا، فقط بر حسب نتايج يک ماه اخير و مبتنی بر کيفيت نتايج تيم در مواجهه با تيم های رتبه های بالاتر يا پايين تر در رنکينگ است.

علت صعود کره شمالی، برتری اين تيم مقابل ژاپن است. اما با آغاز رقابت های مرحله بعد و غيبت تيم کره شمالی، اين تيم سير نزولی را در رده بندی های بعدی در پيش خواهد گرفت.

بيشترين سقوط در جمع ۴۶ کشور آسيا، متعلق به تايلند است که ۱۸ رده پايين تر آمده. سنگاپور نيز ۱۳ پله سقوط کرده است.

ضعيف ترين تيم آسيا، تيمور شرقی است که در رده ما قبل آخر جهان قرار گرفته. بوتان و برونئی نيز در قعر جدول تيم های آسيايی هستند. تيم آخر فوتبال جهان، تيم ملی فوتبال سن مارينو است.
XS
SM
MD
LG