لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۴۷

یک کشتی ماهیگیری ایرانی در سواحل سومالی ربوده شد


دزدان دریایی سومالی در سال ۲۰۱۱ میلادی عامل اصلی ربودن ۲۸ فروند کشتی و ۲۳۷ حادثه دریایی بودند.

برای نخستین بار ظرف سه سال گذشته، دزدان دریایی یک فروند کشتی ماهیگیری ایرانی را که به طور «غیرقانونی» در حال ماهیگیری در سواحل سومالی بوده است، ربوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این نخستین اقدام موفقیت‌آمیز دزدان دریایی در سه سال اخیر بوده و سبب شده تا نگرانی‌ها نسبت به بازگشت دزدان دریایی در منطقه به شدت افزایش یابد.

آلن کول از دفتر سازمان ملل در امور مواد مخدر و جرائم گفت: «یک فروند کشتی ایرانی که در حال ماهیگیری غیرقانونی در آب‌های سومالی بوده، اوایل هفته توسط دزدان دریایی ربوده شده است».

بنابر این گزارش، دزدان دریایی سومالی در سال ۲۰۱۱ میلادی عامل اصلی ربودن ۲۸ فروند کشتی و ۲۳۷ حادثه دریایی بودند ولی نیروهای دریایی بین‌المللی و گاردهای مسلح توانستند حملات علیه کشتی‌ها را در سال‌های اخیر کاهش دهند.

به گزارش دفتر سازمان ملل در امور مواد مخدر و جرائم، از ماه می ۲۰۱۲ میلادی - خرداد ۹۱ - تا پیش از ربوده شدن کشتی ایرانی، هیچ عملیات ربایش موفقی از سوی دزدان دریایی سومالی انجام نشده بود.

پیش از این، دزدان دریایی سومالی در توجیه حملات خود می‌گفتند که از منطقه ماهیگیری خود در برابر ماهیگیران غیر قانونی، دفاع می‌کنند.

روز دوشنبه گزارش‌هایی منتشر شده بود که نشان می‌داد مقام‌های محلی و پلیس، اقدام به بازداشت ماهیگیران غیر قانونی کرده‌اند ولی یک مقام ارشد دولت سومالی تاکید کرده که نیروهای دولت سومالی هیچ نقشی در توقیف کشتی نداشته‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG