لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۵۳

ایران از آغاز مذاکرات با اتحادیه اروپا برای صادرات گاز خبر داد


مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران می‌گوید که مذاکرات با چهار کشور عضو اتحادیه اروپا برای صادرات گاز آغاز شده است.

عزیزالله رمضانی روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت در مصاحبه با خبرگزاری مهر با اشاره به آماده شدن ایران برای صادرات گاز به عراق گفت که در حال حاضر سیاست صادرات گاز به کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی در دستور کار ایران قرار دارد.

به گفته وی، کشورهای اروپایی به دنبال متنوع‌سازی منابع تامین گازی خود هستند و ایران یکی از گزینه‌های آن‌ها برای واردات گاز است.

وی اشاره‌ای به کشورهای طرف مذاکره ایران نکرد، اما درباره مذاکرات گفت که گاز ایران از مسیر ترکیه به عنوان یکی از مسیرهای صدور گاز به اروپا منتقل خواهد شد.

هم اکنون تنها پروژه انتقال گاز از مسیر ترکیه به اروپا خط لوله «ترانس آدریاتیک» است که قرار است گاز حوزه دریای خزر را با گذشتن از یونان و آلبانی به ایتالیا منتقل کند. این پروژه در مرحله اول که سال ۲۰۱۸ افتتاح خواهد شد، گاز میدان شاه دنیز جمهوری آذربایجان را منتقل خواهد کرد، میدانی که ایران نیز ۱۰ درصد در آن سهم دارد.

رمضانی گفت که هم اکنون ۱۰ مسیر متنوع شامل ترکیه، برخی از کشورهای همجوار و حوزه دریای مدیترانه برای صادرات گاز به کشورهای اروپایی روی میز مطالعات قرار دارد.

ایران همچنین اعلام کرده است که ۷۵ درصد از خط لوله انتقال گاز پارس جنوبی به عراق را تکمیل کرده است، مسیری که قبلا ایران به عنوان گزینه‌ای برای صادرات گاز به اروپا نام برده بود.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران در خصوص آخرین وضعیت صادرات گاز به عراق گفت که هم اکنون ساخت خطوط لوله و تاسیسات برای صادرات گاز در حال انجام بوده و پیش بینی می‌شود امسال حدود هفت میلیون متر مکعب گاز به عراق صادر شود.

رمضانی با یادآوری اینکه هر یک از این مسیر‌ها مراحل مطالعاتی خود را به منظور صادرات گاز به اروپا پشت سر می‌گذارد، بیان کرد: «قطعا یکی از این مسیر‌ها ترکیه خواهد بود».

خبرگزاری مهر می‌نویسد که حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ایران سال گذشته ۹ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی صادر کرده است، خاطر نشان کرد که میزان واردات گاز در سال گذشته نیز حدود شش میلیارد متر مکعب بوده است.

ایران به ترکیه و ارمنستان گاز تحویل می‌دهد و از ترکمنستان گاز می‌خرد.

ایران در نظر دارد تا سه سال آینده حداقل پنج فاز میدان پارس جنوبی شامل فازهای ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ را که از ۸۲ تا ۹۲ درصد پیشرفت دارند، به طور کامل راه اندازی کند. این فاز‌ها مجموعا توان تولید روزانه ۱۸۲ میلیون متر مکعب گاز را خواهند داشت.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG