لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۰۷

ایران «۳۰ میلیون بشکه نفت» روی آب‌های خلیج فارس ذخیره کرده است


در حالی که تحریم‌های غرب کماکان به عنوان سدی بر افزایش صادرات نفت ایران باقی مانده است، تهران حداقل ۳۰ میلیون بشکه نفت خام در نفتکش‌های خود در خلیج فارس ذخیره کرده است.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه پنجم فروردین از قول منابع بازار حمل و نقل نفت گزارش داده است که تحریم‌ها از سال ۲۰۱۲ تاکنون صادرات نفت ایران را به کمی بیش از یک میلیون بشکه در روز کاهش داده که این رقم نصف میزانی است که ایران قبل از تحریم‌ها صادر می‌کرد.

ایران و شش قدرت جهانی هم اکنون در حال مذاکره برای دستیابی به توافق سیاسی تا آخر ماه جاری (۱۱ فروردین) و توافق جامع هسته‌ای تا آخر ژوئن هستند که در صورت رسیدن به توافق جامع، غرب در تحریم‌های خود علیه ایران بازبینی خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید که افزایش صادرات نفت ایران می‌تواند فشار بیشتری بر قیمت‌ها در بازارهای تضعیف شده نفت ایجاد کند.

قیمت نفت اوپک که در نیمه اول سال گذشته میلادی به ۱۰۸ دلار رسیده بود، بر اساس گزارش سایت رسمی اوپک، روز چهارم فروردین به زیر ۵۱ دلار در ازای هر بشکه سقوط کرده است. یکی از علل اصلی این موضوع، وجود نفت مازاد در بازار به خاطر پیشی گرفتن تولید جهانی نفت از مصرف آن عنوان می‌شود.

رویترز می‌نویسد که بیشتر نفت ذخیره شده ایران در دریا روی تانکرهای شرکت ملی نفتکش ایران است.

یک منبع بارگیری کشتیرانی به رویترز گفته است ۱۵ نفتکش عظیم که هر کدام ظرفیت ذخیره دو میلیون بشکه نفت را دارند، برای ذخیره نفت بر روی آب اختصاص یافته‌اند.

شرکت کشتیرانی «ای اِی گیبسون» نیز تخمین می‌زند که ۱۵ ابرنفتکش شرکت ملی نفتکش ایران در حال استفاده به عنوان مخزن ذخیره نفت بر روی دریا هستند که این رقم از ماه فوریه (ماه گذشته) تغییری نکرده است.

به گفته این شرکت، ماه سپتامبر پارسال تعداد نفتکش‌های عظیم شرکت ملی نفتکش ایران که برای ذخیره نفت اختصاص یافته بود، به بیشترین تعداد، یعنی ۱۸ شناور رسیده بود و این رقم در سال جاری به کمتر از ۱۴ نفتکش رسیده است.

این شرکت می‌افزاید در حالی که تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت تاثیر سنگینی بر ایران داشته، جمهوری اسلامی بسیار مشتاق است که هر چه سریع‌تر صادرات نفت خود را افزایش دهد.

بر اساس ارزیابی شرکت گیبسون، برچیده شدن تحریم‌های نفتی علیه ایران احتمالا در چند مرحله انجام گیرد که مانعی بر سر راه افزایش سریع صادرات نفت ایران است، از طرفی هنوز محدودیت‌های بیمه و بانکی علیه ایران به قوت خود باقی است.

اتحادیه اروپا ماه گذشته نام شرکت ملی نفتکش ایران را به فهرست تحریم‌ها بازگرداند، موضوعی که گرفتن بیمه‌نامه و وارد معاملات جهانی شدن این شرکت را مانند سابق دچار مشکل کرد.

شرکت ملی نفتکش ایران با نفتکش‌هایی مجموعا با ظرفیت حمل ۷۶ میلیون بشکه نفت، بزرگترین ناوگان نفتکش ایران است که به غیر از اتحادیه اروپا، در فهرست تحریم‌های آمریکا نیز قرار دارد.

بخش تحقیقات نفت خود شرکت «تامسون رویترز» ارزیابی کرده است که حداقل ۲۰ میلیون بشکه نفت روی آب ایران در کشتی‌های شرکت ملی نفتکش ایران ذخیره شده است.

XS
SM
MD
LG