لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۴۰

مراجعه یک «بیمار مشکوک به ابولا» به بیمارستان تجریش تهران


رییس بیمارستان شهدای تجریش روز دوشنبه ۲۷ دی از مراجعه یک بیمار مشکوک به ویروس ابولا به این بیمارستان خبر داد و در عین حال افزود که «نمی‌توان با قطعیت گفت این فرد مبتلا به ابولا است».

بهرام مفید در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آنا، ‌وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: «پرسنل بیمارستان اقدامات درمانی را بر روی این فرد انجام داده‌اند و این گونه نیست که او قطعا به این بیماری مبتلا باشد».

بهروز هاشمی، معاون درمان بیمارستان شهدای تجریش، نیز به این خبرگزاری گفت: «روز گذشته یک مرد ۲۵ ساله مشکوک به ابولا به بیمارستان شهدای تجریش مراجعه کرد و علائم بالینی این بیمار بسیار به ابولا نزدیک بود».

وی اضافه کرد: «اما پس از مشورت و هماهنگی با دکتر محمود نبوی معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و با توجه به اینکه این فرد سفر خارج از کشور نیز نداشته، ابتلای او به ابولا تایید نشده است».

به گفته آقای هاشمی، این فرد بعد از ظهر روز یکشنبه از بیمارستان شهدای تجریش خارج شده و گفته است که می‌خواهد به یک بیمارستان خصوصی مراجعه کند.

معاون درمان بیمارستان شهدای تجریش اضافه کرد: «البته این فرد تنها مشکوک به ابولا بود وگرنه اگر واقعا به این بیماری مبتلا بود باید او را به بیمارستان‌ شهدای یافت آباد اعزام می‌کردیم».

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران، روز اول آبان گفته بود که احتمال ورود بیماری ابولا به کشور وجود دارد و یک آزمایشگاه ویژه برای مقابله احتمالی با این بیماری تجهیز شده اما اتاق ایزوله برای این بیماری در ایران وجود ندارد.

وی پیش از آن در روز ۱۲ مهر به مردم اطمینان خاطر داده بود که «جای نگرانی در مورد احتمال شیوع» دو بیماری «ابولا» و «کرونا» در کشور نیست و سفر حجاج به عربستان هم باعث این بیماری در کشور نخواهد شد.

ابولا هنوز هیچ دارو و درمان مشخص و تایید شده‌ای ندارد و روش‌های درمانی و داروهایی که علیه آن استفاده می‌شود در مراحل آزمایشی هستند.

کانون ابتلا به این بیماری در غرب آفریقا بوده و از ۲۱ هزار مورد گزارش شده از ماه ژوئن گذشته، بیش از ۵۸۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند که بیشترین موارد آن در لیبربا با بیش از ۳۶۰۰ نفر گزارش شده و گینه و سیرالئون، دو کشور دیگر غرب آفریقا بعد از آن قرار داشته‌اند.

XS
SM
MD
LG