لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۳

وضعیت کشتی فرنگی و چشم انداز کشتی آزاد ایران در المپیک لندن


امید حاج نوروزی، فرنگی کار ایران در مصاف با رواز لاشخی، کشتی گیر گرجستانی
حبیب روشن زاده، کارشناس ورزشی راديو فردا همراه با عبدالله موحد، مرد طلايی کشتی ايران و ستاره قديمی اين رشته ورزشی که اتفاقا در ميان علاقمندان به کشتی هم بسيار محبوب است، در گفت و گو با رادیو فردا به بررسی وضعیت کشتی فرنگی ایران و چشم انداز کشتی آزاد در بازی های المپیک لندن پرداخته اند.

آقای روشن زاده ، تعداد مدال ها و طلاهايی که کاروان ورزشی ايران به دست آورده و البته شانس زيادی هم دارد که بر تعداد اين مدال ها بيافزايد، تا جايی که به خاطر می آورم از نظر تعداد مدال های طلا، رکورد مدال های بعد از انقلاب را شکسته شده است. درست است؟

حبیب روشن زاده:
اين اتفاقی که بعد از انقلاب و بعد از دهه بايد بگويم فترت در کشتی فرنگی، اتفاق خيلی بزرگ و بی سابقه ای است. البته طليعه اين موفقيت سال گذشته در استانبول و در مسابقات قهرمانی جهان ديده شده بود. بعد از اينکه اميد نوروزی برنده مدال طلا شد و اين نويد را می داد که ايران در المپيک بعد از چهل سال نماينده ای داشته باشد.

آقای موحد، شما چطور موفقيت کشتی فرنگی ايران را ارزيابی می کنيد؟ به خاطر اينکه کشتی فرنگی ايران بعد از آن سال هايی که شما هم خودتان در انتهای دهه ۶۰ و ۷۰ در رشته کشتی آزاد، مسابقه می داديد، ديگر از آن سالها تا کنون ايران چنين موفقيت هايی را بدين شکل در مسابقات المپيک به دست نياورده بود.

عبدالله موحد:
راجع به کشتی فرنگی که فرموديد بايد بگويم ریيس فدراسيون کشتی فرنگی قبلی – آقای يزدانی فر- فعاليت هايشان خيلی خوب بود. از آقای بنا، مربی تيم فرنگی هم نبايد غافل شد.من در ايران که بودم بر سر جلسات تمرين ايشان رفتم. ويژگی مهمی که آقای بنا دارد اين است که تمام کشتی گيران فرنگی ايشان را قبول دارند و حرف های ايشان را به جان و دل می پذيرند. به اعتقاد من اين مسئله می تواند در موفقيت تيم کشتی فرنگی خيلی موثر باشد.

البته می دانيم در اين رابطه پيش از اين فعاليتی شروع شده بود. آقای خطيب که بسيار مرد بزرگواری هستند، بسيار خوشبين و علاقمند به ورزش هستند. من در تهران به ملاقات ايشان رفتم و ايشان اميدوارند که دنباله اين موفقيت ها را کماکان ادامه بدهند.

مخصوصا که ما در کشتی فرنگی اين حد مدال آوری را نداشتيم. در روزهای خيلی قديم من به خاطر دارم آقای پذيرايی يک مدال برنز در المپيک دريافت کرد و بعد از آن من اطلاعی از مدال آوری ورزشکار ديگری ندارم. گر چه من مقداری از جريان کشتی دورم. ولی می دانم که از زمان يزدانی خرم در اين باره يک فعاليت خيلی خوبی شروع شد.

شما هم می دانيد که عوامل متعددی موجب موفقيت ورزشی می شوند. اين عوامل می تواند خود ورزشکار باشد که اين به نظر من مهمترين عامل است. اگر ورزشکار مشتاق نباشد، توانايی کار کردن و زحمت کشيدن را نداشته باشد، اگر همه مربی های زبده دنيا هم جمع بشوند فکر نمی کنم بتوانند کاری انجام بدهند.

بعد از ورزشکار موقعيت هايی است که بايد سرپرست ها، ریيس فدراسيون و دست اندرکاران برای ورزشکاران به وجود بياورند تا اينها که دست به دست هم داد، می شود در مسابقات خيلی بزرگی مثل المپيک صاحب مدال شد . اين مسئله باعث خوشحالی من است و اميدوارم کماکان ادامه پيدا کند.

آقای روشن زاده ، هنوز ورزشکاران کشتی آزاد به روی تشک نرفته اند. پيش بينی شما از رشته کشتی آزاد چيست؟

به قول معروف می گويند جايی که آب هست، تيمم باطل است. وقتی آقای موحد حضور دارد، بنده بخواهم در مورد کشتی آزاد حرف بزنم شايد مقداری نابجا باشد.

کشتی آزاد هم همان طور که می دانيد در مسابقات سال گذشته عنوان نايب قهرمانی را بعد از سالها که از اين عنوان دور بود، به دست آورد و موفق شد توسط مهدی تقوی و رضا يزدانی دو مدال طلا بگيرد.

الان هم چهره های خوبی را در گروه اعزامی های به المپيک دارند و من فکر می کنم که کشتی آزاد هم بتواند برنده مدال طلا شود و نمايندگی بر سکو داشته باشد. هر هفت نفر شرکت کننده کشتی گيران شايسته ای هستند و اين شانس را دارند که طلای المپيک را کسب کنند.

آقای موحد شما فکر می کنيد کشتی آزادمان در اين دوره چکار خواهد کرد؟

تا آنجايی که من اطلاع دارم هم رشته کشتی آزاد و هم رشته کشتی فرنگی از زمان يزدانی خرم يک تحرک محسوسی را به خود ديد و بچه های فعال در اين دو رشته نشان دادند که بهتر از گذشته عمل می کنند.

الان هم دنباله کار او را آقای خطيب به خوبی دنبال می کند و مربی ها هم همين طور. با توجه به آن چه که من از بچه های تيم شنيده ام – من با آنها در تماس هستم- آنها بر اين باورند که در رشته کشتی آزاد هم شانس دريافت چند مدال را داريم. اينکه اين مدال ها طلا يا نقره يا برنز باشد؟ نمی دانم. هر چقدر که ما بيشتر افتخار کسب کنيم، من در اين شهر غريب بيشتر خوشحال می شوم.
  • 16x9 Image

    کیوان حسینی

    کیوان حسینی، از دبیران و روزنامه‌نگاران رادیو فرداست. او تهیه‌کننده سری مستندهای رادیویی گوناگونی است؛ از آن جمله برنامه‌های «سقوط» (بررسی رویدادهای ۲۸ مرداد ۳۲)، «فرقه» (بررسی وقایع مرتبط با حکومت خودمختار فرقه دموکرات آذربایجان)، «جنگ اول» (بررسی رویدادهای جنگ‌ جهانی اول و تاثیرش بر ایران) و «رژه مرگ» (بررسی کشتار ارامنه در سال‌های جنگ جهانی اول).

    * کیوان حسینی را می‌توانید در تلگرام در این کانال دنبال کنید:telegram.me/kayvanhosseini1

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG