لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۵۰

محکومیت یک روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس در ساوه به ۴۴۴ ضربه شلاق


روزنامه محلی «عطر یاس» از محکومیت یک روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس به ۴۴۴ ضربه شلاق از سوی دادگاهی در شهر ساوه خبر داده است.

این روزنامه در شماره روز پنجشنبه ۲۰ خرداد خود هویت این روزنامه‌نگار را محمدرضا فتحی اعلام کرده است.

آن‌طور که روزنامه «عطر یاس» نوشته است: آقای فتحی تابستان سال ۱۳۹۳ به اتهام «نشر اکاذیب» و «تشویش اذهان عمومی» بازداشت و حکم وی به تازگی صادر شده است.

بر اساس این حکم٬ این روزنامه‌نگار به تحمل ۴۴۴ ضربه شلاق (شش دوره ۷۴ تایی) محکوم شده است.

گزارش‌های تایید نشده حکایت از آن دارد که فرماندار و شهردار ساوه دو شاکی اصلی این وبلاگ‌نویس هستند.

محمدرضا فتحی نیز در متن اعتراض ۹ صفحه‌ایش به حکم دادگاه٬ اتهامات خود را رد کرده و گفته نوشته‌هایش در راستای دفاع از حقوق جامعه و بیت‌المال بوده است.

پرونده این وبلاگ‌نویس در حال حاضر در دادگاه تجدید‌نظر در دست بررسی است.

از محمد‌رضا فتحی به عنوان یکی از روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان فعال اهل ساوه نام برده می‌شود که بر اساس برخی گزارش‌ها در سال ۱۳۸۴ نیز بازداشت شده بود.

گزارش‌های دیگری نیز حاکی است که فتحی سال ۱۳۸۴ نیز به خاطر طرح برخی از انتقاد‌ها در وبلاگ خود به نام «ساوه جم» با شکایت فرماندار و شهردار وقت ساوه بازداشت و محاکمه شده بود.

مسئولیت انتشار خبرنامه داخلی روابط عمومی دانشگاه یزد و دبیر سرویس اجتماعی ماهنامه تعطیل شده «ندای ساوه» از دیگر مسئولیت‌های رسانه‌ای وی اعلام شده است.

حکم شلاق این روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس در شرایطی صادر شده که محاکم قضایی در هفته‌های اخیر در برخی شهر‌های دیگر ایران هم احکام شلاق برای شماری از فعالان صنفی و مدنی صادر کرده‌اند.

صدور و اجرای احکام ۱۷ کارگر معدن طلای «آق دره» در استان آذربایجان غربی از جمله این احکام است که با اعتراض‌های قابل توجهی در ایران مواجه شده است.

دوشنبه هفته جاری نیز خبرگزاری ایلنا از محکومیت ۹ کارگر معدن سنگ آهن بافق به حبس و شلاقی تعلیقی خبر داده است.

این حکم مربوط به اعتراض‌ دو سال پیش گروهی از کارگران معدن سنگ آهن بافق است که به تازگی از سوی شعبه ۱۰۵ دادگاه کیفری ۲ یزد صادر شده است.

فروردین سال گذشته نیز پنج کارگر معدن چادرملو در استان یزد به تحمل یکسال زندان و تحمل ضربات شلاق محکوم شده بودند.

این کارگران همراه با ۲۵ کارگر دیگر این معدن در پی اعتراض‌های صنفی با شکایت کارفرما به اتهام «اخلال در نظم و جلوگیری از احقاق حق دیگران» محاکمه شده بودند.

دیدن نظرات (۴۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG