لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۳۶

نیروهای ارتش عراق با حمایت شبه نظامیان شیعه و کرد دو شهر را در استان دیاله، در شرق این کشور، از شبه نظامیان گروه حکومت اسلامی پس گرفتند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات پلیس استان دیاله روز دوشنبه با اعلام این خبر گفتند که نیروهای ارتش پس از نبرد‌های سنگین با شبه نظامیان گروه حکومت اسلامی (داعش سابق) وارد دو شهر سعدیه و جلولا در استان دیاله واقع در شرق عراق شدند.

گروه داعش بیشتر نواحی شمال غربی عراق و شمال شرقی سوریه را در کنترل خود دارد.

مقامات پلیس می‌گویند به دلیل مقاومت‌های پراکنده نیروهای داعش در حومه این دو شهر درگیری‌ها همچنان ادامه دارد. همزمان واحدهای ویژه مشغول خنثی کردن بمب‌های کنار جاده‌ای هستند و شماری از خانواده‌هایی که پیشتر از این دو شهر فرار کرده بودند در حال بازگشت به خانه‌های هستند.

استان دیاله در سال ۲۰۰۶ و در اوج درگیری‌های خونین فرقه‌ای در عراق شاهد نبردهای سنگینی بین شبه نظامیان سنی و شیعه بود. ترکیب جمعیتی استان دیاله علاه بر سنی‌ها و شیعه‌ها شامل کرد‌ها نیز می‌شود.

شبه نظامیان گروه حکومت اسلامی در ماه اوت و به دنبال پیروزی برق آسا در شمال و غرب عراق دو شهر سعدیه و جلولا را در استان دیاله تصرف کردند.

در همین حال روز دوشنبه سوم آذر یک خودروی بمبگذاری شده در نزدیکی یک بازار پر رفت و آمد در محله سنی نشین شعب بغداد منفجر شد.

به گفته پلیس، بر اثر این انفجار ۹ نفر کشته و ۲۰ نفر مجروح شدند. هنوز گروه یا فردی مسئولت این بمبگذاری را به عهده نگرفته است. مقامات بیمارستان تعداد مجروحان را تایید کردند.

بغداد در ماه‌های اخیر هر روز شاهد انفجار بمب بوده است. بیشتر این بمبگذاری‌ها که به گروه حکومت اسلامی و سنی‌های افراطی دیگر نسبت داده می‌شوند در نواحی شیعه نشین روی داده است.

دفتر حیدرالعبادی نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای خبر داد که وی روز دوشنبه با ژنرال لویدز آستین فرمانده ارشد نیروهای آمریکا در منطقه خاورمیانه دیدار کرده است.

حیدر العبادی در این بیانیه گفت نیروهای انتظامی به نبرد برای «آزاد سازی» همه مناطقی که به اشغال گروه داعش در آمده است ادامه می‌دهند.

او گفت: «ما سخت تلاش می‌کنیم زندگی را به شهر‌های آزاد شده برگردانیم و روی برنامه‌های لازم برای دوران پس از آزادسازی کار می‌کنیم».

در همین حال، فرماندهی نیروهای آمریکا در منطقه خاورمیانه (فرماندهی مرکزی) گفت هواپیماهای نیروهای ائتلاف در چهار روز گذشته ۱۵ بار به مواضع نیروهای حکومت اسلامی در عراق و ۹ بار نیز به مواضع این گروه در سوریه حمله هوایی کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG