لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۵۷

نیروهای عراقی نبرد خانه به خانه را در «العیادیه» با گروه داعش آغاز کرده‌اند


درگیری ارتش عراق با شبه‌نظامیان داعش در اطراف شهر العیادیه.
درگیری ارتش عراق با شبه‌نظامیان داعش در اطراف شهر العیادیه.

فرماندهان عراقی می‌گویند ارتش این کشور همراه با شبه‌نظامیان شیعه قبل از اعلام پیروزی قطعی در شهر تلعفر، نبرد خانه به خانه را در «العیادیه» یکی از آخرین شهرهای تحت کنترل گروه «خلافت اسلامی» آغاز کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز از قول افسران ارتش عراق می‌نویسد صدها نفر از نیروهای با تجربه گروه «خلافت اسلامی» از مواضع خود در این شهر دفاع می‌کنند. تلعفر واقع در ۸۰ کیلومتری غرب موصل، پایتخت سابق این گروه در شمال عراق قرار دارد که در ماه ژوئیه به طور کامل آزاد شد.

ژنرال قاسم نضال در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیون دولتی عراق گفت: «سربازان ما در العیادیه وارد مرحله جنگ خیابانی شده‌اند». او افزود پیکارجویان در گروه‌های سه نفره در تمامی خانه‌ها و ساختمان‌ها سنگر گرفته‌اند.

نیروهای عراقی نبردها در العیادیه واقع در ۱۱ کیلومتری شمال غرب تلعفر را «چند برابر بدتر از جنگ موصل» توصیف کرده‌اند که بر اثر ۹ ماه جنگ شهری و فرساینده ویران شده است.

سرهنگ کریم الامی گفت عبور از خط مقدم پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» مثل «گشودن دروازه‌های جهنم» است.

جمعیت شهر تلعفر قبل از شروع جنگ حدود ۲۰۰ هزار نفر بود. گفته می‌شود که در هفته‌های قبل از شروع درگیری‌ها چند ده هزار نفر از ساکنان شهر گریخته‌اند. طبق آمارهای سازمان ملل متحد از ماه آوریل به این سو نیز حدود ۳۰ هزار نفر دیگر این شهر را ترک کرده‌اند.

پس از آزادسازی موصل که گروه «خلافت اسلامی» در سال ۲۰۱۴ خلافت خودخوانده خود را در آنجا اعلام کرد، تلعفر به هدف بعدی عملیات نیروهای عراقی با حمایت آمریکا برای بیرون راندن پیکارجویان داعش از شمال غربی کشور بدل شد.

ژنرال عبدالامیر یارالله فرمانده عملیات در منطقه گفت نیروهای پلیس فدرال و واحدهای مخصوص پس از آزادسازی بخش شرقی شهر العیادیه و روستایی در حومه آن، پرچم عراق را بر افراشته‌اند.

یک سخنگوی شبه نظامیان شیعه (حشد الشعبی) گفت مسئولیت بازپس گرفتن بخش غربی شهر العیادیه که صحنه وقوع نبردهای شدیدی است و پیکارجویان به شدت مقاومت می‌کنند به عهده نیروهای ارتش و شبه‌نظامیان شیعه گذاشته شده است.

روز یکشنبه نیروهای ارتش، واحدهای مخصوص، شبه‌نظامیان شیعه و پلیس فدرال کنترل کامل شهر تلعفر در نزدیکی مرز با سوریه را به دست گرفتند. پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» پس از عقب‌نشینی از این شهر به «العیادیه» پناه برده‌اند.

به گفته سرتیپ اندرو کرافت معاون فرماندهی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا که حمایت هوایی از عملیات را برعهده دارد، «حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تن از پیکارجویان همراه با خانواده‌های خود به شهر العیادیه رفته‌اند».

پس از اخراج پیکارجویان «خلافت اسلامی» از شهر موصل مرکز استان نینوا در ژوئیه امسال اکنون این گروه فقط شهر الحویجه واقع در ۳۰۰ کیلومتری شمال بغداد و مناطق صحرایی در جوار مرز با سوریه را در کنترل خود دارد.

XS
SM
MD
LG