لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۴:۳۶

صدها شورشی اسلامگرا با اتوبوس از جنوب دمشق «خارج می‌شوند»


تسلیم پیکارجویان اسلامگرا در پی محاصره طولانی مدت‌شان توسط ارتش سوریه صورت می‌گیرد.

دو هزار شورشی اسلامگرا قرار است در توافقی با میانجیگری سازمان ملل متحد از منطقه‌ای محاصره شده در جنوب دمشق پایتخت سوریه خارج شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از تلویزیون المنار وابسته به حزب‌الله لبنان، این توافق که یک پیروزی برای دولت بشار اسد رییس‌جمهوری سوریه محسوب می‌شود شانس وی برای تسلط مجدد بر منطقه‌ای استراتژیک را در چهار کیلومتری جنوب پایتخت افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر این تحول می‌تواند چشم‌انداز امیدی باشد به نقش چنین میانجیگری‌ها برای رسیدن به صلحی پایدار در مناقشه سوریه که در طول نزدیک به پنج سال به مرگ بیش از ۲۵۰ هزار نفر انجامیده است.

پیکارجویانی که قرار است از این منطقه خارج شوند به گروه‌هایی چون «حکومت اسلامی»، جبهه النصره و شاخه‌هایی از القاعده تعلق دارند.

تلویزیون المنار اعلام کرد برای آغاز روند انتقال این افراد و ۱۵۰۰ نفر از خانواده‌هایشان فعلا ۱۸ اتوبوس به مناطق تحت کنترل گروه حکومت اسلامی و سایر گروه‌ها اعزام شده است.

ولی مشخص نیست این اتوبوس‌ها را سازمان ملل تهیه کرده است یا ارتش سوریه.

تسلیم این پیکارجویان در پی محاصره طولانی مدتشان توسط ارتش سوریه صورت می‌گیرد که مانع رسیدن غذا و کمک‌های انسانی به مردم آن مناطق شد.

این محاصره به مرگ بسیاری از مردم بر اثر گرسنگی انجامید که سازمان عفو بین‌الملل از آن به عنوان جنایت جنگی یاد کرده است.

ارتش سوریه روز جمعه اعلام کرد موفق شده که راه خود را به سمت بزرگراه استراتژیک حلب- دمشق باز کند. موفقیتی که با همراهی شیعیان مورد حمایت ایران و همین‌طور نیروی هوایی روسیه حاصل شد.

دولت سوریه و متحدانش اکنون تلاش می‌کنند تلاش خود را معطوف تسخیر استان شمالی ادلب کنند که هم‌مرز ترکیه است. این استان تحت کنترل گروه اسلامگرای جیش‌العدل قرار دارد.

تسخیر ادلب یک شکست بزرگ برای پیکارجویان اسلامگرا محسوب می‌شود که از هنگام آغاز حملات هوایی روسیه مدام در حال از دست دادن مناطق تحت کنترل خود هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG