لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۰۱

حمله راکتی «حکومت اسلامی» به پایگاه نظامیان ترکیه در شمال عراق


منابع نظامی کرد و مقاماتی از ترکیه می‌گویند که شبه‌نظامیان گروه «حکومت اسلامی» روز چهارشنبه ۲۵ آذر، چند موشک به پایگاه محل حضور نیروهای نظامی ترکیه در شمال عراق شلیک کردند و این نیرو‌ها هم متقابلا به سمت شبه‌نظامیان، آتش گشودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مسئولان گفتند که در این حمله، دستکم چهارتن از نیروهای نظامی ترکیه زخمی شدند.

همن هورامی از مسئولان اقلیم کردستان عراق، در توئیتی خبر داد که روز چهارشنبه، نیروهای نظامی اقلیم کردستان موسوم به پیشمرگه، با چند حمله شبه‌نظامیان گروه «حکومت اسلامی» مقابله کردند.

به نوشته آقای هورامی، در این حملات، شبه‌نظامیان «حکومت اسلامی» از ۹ خودروی بمبگذاری شده استفاده کرده و هشت حمله انتحاری را به اجرا گذاشتند. او افزوده است که دستکم هفت‌تن از نیروهای پیشمرگه در این حملات کشته شدند.

فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه هم با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که پایگاه نظامی محل استقرار نیروهای نظامی ترکیه، هدف موشک‌های کاتیوشای شلیک شده توسط گروه «حکومت اسلامی» قرار گرفت که طی آن چهارتن از سربازان زخمی شدند و هم‌اینک در بیمارستانی در استان شرناق در جنوب شرق ترکیه تحت درمان قرار گرفته‌اند.

یک مقام مسئول که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفته است: «چهار سرباز در حمله به پایگاه آموزشی در نزدیکی موصل زخمی شدند. مهاجمان از مناطق تحت کنترل گروه حکومت اسلامی به منطقه درگیری رسیده بودند».

دو شبکه «سی‌ان‌ان ترک» و «ان‌تی‌وی» گزارش داده‌اند که حال یکی از نظامیان زخمی شده ترکیه، وخیم است.

بنا بر گزارش سی‌ان‌ان ترک، نیروهای نظامی ترکیه با شلیک ۵۰ تا ۶۰ خمپاره، به این حمله پاسخ گفتند.

یک ژنرال کُرد که نزدیک پایگاه محل حمله در منطقه بعشیقه حضور داشت نیز به خبرگزاری رویترز گفت شش یا هفت موشک به مجتمعی اصابت کرد که نیروهای عراقی هم از آن استفاده می‌کنند.

اوایل ماه جاری، استقرار حدود ۱۵۰ نظامی ارتش ترکیه در پایگاه نظامی نزدیک موصل، به تنش در روابط میان آنکارا و بغداد انجامید. عراق در این باره به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت برد. بغداد می‌گوید که حضور نظامی ترکیه، حاکمیتش را نقض می‌کند.

چند روز پیش، ترکیه شماری از نیروهای خود را از این پایگاه خارج کرده و آن‌ها را در اقلیم کردستان عراق مستقر کرد. بغداد اما خواستار خروج همه نیروهای ترکیه است.

دیدن نظرات (۴۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG