لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۱۹

خلافت اسلامی «۴۰۰ نفر» از جمله زنان و کودکان را در پالمیرا کشته است


رسانه‌های دولتی سوریه روز یکشنبه گفتند گروه «خلافت اسلامی» از چهار روز پیش که شهر باستانی پالمیرا را تصرف کرده حداقل ۴۰۰ نفر از جمله زنان و کودکان را کشته است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که تایید گزارش رسانه‌های دولتی سوریه در شرایط فعلی امکان پذیر نیست ولی فعالان مدنی نیز می‌گویند که این گروه از زمان تصرف شهر پالمیرا تعدادی را اعدام کرده است.

گروه «خلافت اسلامی» چند روز پس از تصرف شهر رمادی در عراق و پس از نبرد سنگین با نیروهای ارتش سوریه روز چهارشنبه شهر پالمیرا را تصرف کرد. این شهر پنجاه هزار نفری صاحب یکی از بزرگ‌ترین و سالم‌ترین بناهای دوران رم باستان و در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

تصرف این دو شهر در مدت کوتاهی بزرگ‌ترین پیروزی گروه «خلافت اسلامی» از اواخر تابستان سال گذشته و شروع حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکاست و در مورد موفقیت حملات هوایی علیه مواضع این گروه تردیدهایی به وجود آورده است.

این گروه سال گذشته پس از تصرف مناطق گسترده‌ای در عراق و سوریه خلافت خود خوانده را اعلام کرد. در بسیاری از موارد پس از تصرف شهر‌ها تعداد زیادی را به سرعت اعدام کرده و در مناطق تحت کنترل خود آثار باستانی را که از نظر آن‌ها نمادهای بت پرستی محسوب می‌شوند تخریب کرده است.

رسانه‌های دولتی سوریه در گزارش خود به نقل از ساکنان شهر پالمیرا گفتند: «تروریست‌ها بیش از ۴۰۰ نفر از اهالی شهر پالمیرا از جمله زنان و کودکان را به بهانه همکاری این افراد با حکومت و یا سرپیچی از دستور این گروه کشته و اجساد آن‌ها را قطعه قطعه کردند».

به گفته رسانه‌های دولتی سوریه، اکثر افرادی که اعدام شده‌اند کارمندان ادارات دولتی از جمله یکی از مسئولان بیمارستان شهر و اعضای خانواده او بوده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید که هواداران گروه «خلافت اسلامی» ویدئوهایی در شبکه اینترنت منتشر کرده که می‌گویند پیکارجویان این گروه تمام ساختمان‌های دولتی را در جستجوی سربازان بازرسی کرده و عکس‌های بشار اسد و پدر او را از دیوار‌ها پایین می‌کشند.

فعالان مستقل ساکن شهر پالمیرا نیز در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که جسد صد‌ها نفر در خیابان‌های این شهر بوده که گفته می‌شود افراد وفادار به حکومت سوریه هستند.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیا است و از طریق شبکه‌ای از فعالان خود در نقاط مختلف کشور شواهد مربوط به جنگ در سوریه را جمع آوری می‌کند، می‌گوید که از زمان تصرف پالمیرا تعدادی اعدام و گردن زده شده‌اند ولی هنوز رقم دقیقی از تلفات غیرنظامیان جمع آوری نکرده است.

این گروه اعلام کرد که در روزهای نبرد بر سر تصرف شهر پالمیرا حدود ۳۰۰ نفر از نظامیان سوریه کشته شده و تعداد بیشتری نیز ناپدید شده‌اند و هنوز مشخص نیست آن‌ها کجا هستند.

«خلافت اسلامی» قوی‌ترین گروه پیکارجوی سنی است که علیه حکومت بشار اسد می‌جنگد. جنگ داخلی سوریه طی چهار سال گذشته حدود ۲۵۰ هزار تلفات به جای گذاشته و موجب آواره شدن و مهاجرت بیش از هشت میلیون نفر شده است.

دولت‌های غربی و متحدان عرب آن‌ها در منطقه مواضع گروه «خلافت اسلامی» را بمباران کرده ولی از سایر گروههای پیکارجو که با رژیم سوریه می‌جنگند، حمایت می‌کنند. نیروهای دولتی سوریه طی ماه‌ها اخیر بخشی از مناطق تحت کنترل خود را از دست داده‌اند.

روز یکشنبه گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد سرنوشت یک نقطه استراتژیک در ادلب واقع در شمال غرب سوریه منتشر شد.

از ماه آوریل گروهی از نظامیان سوریه در بیمارستانی در این استان در محاصره هستند. رسانه‌های دولتی سوریه روز یکشنبه ادعا کردند که در جریان شکستن حقله محاصره بیش از ۳۰۰ نفر از شورشیان را کشته‌اند. اما جبهه نصرت، گروه وابسته به القاعده که در این نواحی با دولت سوریه می‌جنگد، مدعی است که نیروهای دولتی از این نقطه فرار کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که طی یک ماه گذشته حداقل ۲۶۰ نفر از نیروهای دولتی از جمله ۸۰ افسر ارتش سوریه کشته شده‌اند. عالی رتبه‌ترین نظامی کشته شده، ژنرال محی الدین منصور فرمانده نیروهای مخصوص ارتش سوریه است.

خبرگزاری رویترز در پایان می‌افزاید که حکومت سوریه از اواخر ماه مارس و سقوط شهر ادلب به دست شورشیان، کنترل بخش زیادی از این استان را از دست داده است.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه در گزارش جداگانه‌ای اعلام کرد که روز یکشنبه یک ژنرال ارتش سوریه و شش محافظ او بر اثر انفجاری در شهر دمشق کشته شده‌اند. یک گروه تندرو سنی مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG