لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۰۳

مقامات دولت عراق می‌گویند گروه داعش یک میلیون تن غله را از شمال این کشور دزدیده و به سوریه منتقل کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزیر کشاورزی عراق گزارش داد که شبه نظامیان گروه خلافت اسلامی یک میلیون تن گندم و جو را از استان نینوا دزدیده و به دو شهر تحت کنترل خود در سوریه منتقل کرده‌اند.

فلاح حسن الزیدان در بیانیه‌ای که روز یکشنبه در سایت وزارت کشاورزی عراق منتشر شد گفت: «دولت اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد شبه نظامیان گروه خلافت اسلامی یک میلیون تن گندم و جو استان نینوا در شمال کشور را ربوده و به دو شهر رقه و دیر الزور در سوریه منتقل کرده‌اند».

خبرگزاری رویترز نتوانسته است صحت این اطلاعات را کاملا تایید کند.

پس از تهاجم گروه خلافت اسلامی به شمال عراق در ماه ژوئن، شبه نظامیان این گروه کنترل سیلوهای غلات در استان‌های نینوا و صلاح‌الدین را به دست گرفتند.

نزدیک به یک سوم از محصول گندم و ۴۰ درصد از محصول جو عراق در این دو استان تولید می‌شود.

رییس پیشین سازمان غله عراق ماه اوت به خبرگزاری رویترز گفته بود که شبه‌نظامیان گروه داعش بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تن گندم را در استان‌های نینوا و الانبار مصادره کرده و برای آسیاب کردن به سوریه منتقل کرده‌اند.

با این حال میزان دقیق گندم مصادره شده توسط گروه خلافت اسلامی در طول تابستان روشن نیست. گروه داعش صد‌ها هزار نفر از مردم از جمله کشاورزان بسیاری را از خانه و زمین‌های خود بیرون کرده که می‌تواند از مصادیق پاکسازی قومی و نژادی تلقی شود.

حمله شبه نظامیان با فصل برداشت گندم در این مناطق همزمان بود. بسیاری از کشاورزان به دلیل بحران و جنگ قادر به فروش محصول گندم خود به دولت و یا بخش خصوصی نبودند.

گروه داعش امیدوار است خلافت اسلامی خود خوانده را خودکفا کند.

وزیر کشاورزی عراق افزود شبه نظامیان گروه داعش شهرهای شرق سوریه را امن می‌دانند و به همین دلیل محصول گندم و جوی نینوا را برای ذخیره به آنجا منتقل کرده‌اند.

سازمان غله عراق سالانه میلیون‌ها تن گندم و برنج وارد می‌کند. سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد «فائو» در یک گزارش جدید پیش‌بینی کرده که «به دلیل مشکلات ناشی از جنگ و تاثیر آن بر تولید، ذخیره سازی و سایر جنبه تداراکاتی، نیاز عراق به واردات غله افزایش خواهد یافت».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG