لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۱۷

پایتخت سومالی محاصره شد


یک گزارشگر آسوشیتدپرس که در محل حضور داشته است، مردان مسلحی را دیده که یونیفورم های اسلامی را از تن به در آورده و تحت فرمان شیوخ قبیله ای درآمده اند.
آخرین گزارش ها از سومالی حاکی است که موگاديشو، پايتخت سومالی و مهم ترين شهری که در کنترل اسلام گرایان این کشور بود، توسط نيروهای طرفدار دولت اين کشور و نظاميان کشور همسايه -اتيوپی- محاصره شده است.

به گزارش خبرگزاری ها، آخرين شهری که سقوط آن عملا به سقوط اسلام گرايان خواهد انجاميد، موگاديشو است.

شبه نظامیان اسلامگرای سومالی که پایتخت این کشور را برای ماه ها در اختیار داشتند پس از پیشروی نیروهای دولتی به سوی آن ، روز پنج شنبه شهر را به حال خود رها کردند.


یک گزارشگر آسوشیتدپرس که در محل حضور داشته است، مردان مسلحی را دیده که یونیفورم های اسلامی را از تن به در آورده و تحت فرمان شیوخ قبیله ای درآمده اند.


شاهدان می گویند که صدای تیراندازی در خیابان ها به گوش می رسد و مردم در حال غارت مواضع اسلامگرایان و ساختمان های مربوط به آنها هستند.


محمد باره صیدوف، از جنگجویان محلی می گوید: « اسلامگراها شکست خورده اند و در حال بازگشت به قبیله ام هستم. من توسط قبیله ام مجبور شدم که به محاکم اسلامی بپیوندم وحالا برمی گردم تا آنها دراین باره تصمیم بگیرند که آیا به دولت بپیوندم یا نه.»


ساکنین جنوب شهر موگادیشو نظامیان اسلامگرایی را دیده اند که در یک کاروان طولانی در حال عزیمت به جنوب هستند.


سخنگوی دولت سومالی می گويد با فرارجنگجويان اسلامگرا، نيروهای اتيوپی و سومالی بدون درگيری موگاديشو، پايتخت سومالی، را تصرف خواهند کرد.


عبدی الرحمن ديناری، سخنگوی دولت سومالی، می افزايد نيروهای نظامی اتيوپی و سومالی برنامه ای برای تهاجم به موگاديشو ندارند چراکه نيروهای اتحاديه محاکم اسلامی درحال فرو پاشی هستند.


شاهدان می گویند که صدای تیراندازی در خیابان ها به گوش می رسد و مردم در حال غارت مواضع اسلامگرایان و ساختمان های مربوط به آنها هستند.

نيروهای نظامی اتيوپی و دولت سومالی روز چهارشنبه، توانستند جنگجويان اسلامگرای سومالی را از «جوهر» ، آخرين شهر مهم در مسير پایتخت به عقب برانند و اکنون در حال پيشروی به سمت موگاديشو هستند.


آقای ديناری گفت:«جنگجويان اتحاديه محاکم اسلامی در حال فرارند و موگاديشو را بدون شليک حتی يک گلوله تصرف خواهيم کرد».


اتيوپی از روز يکشنبه با بمباران مناطق تحت کنترل شبه نظاميان اسلامگرا به ياری دولت به رسميت شناخته شده توسط سازمان ملل متحد آمده است. اتيوپی در اولين روز حمله هوايی خود دو فرودگاه مهم سومالی را بمباران و به نيروهای دولتی اين کشور کمک کرد تا چندين منطقه را تصرف کند.


در تحولی دیگر، شورای امنیت سازمان ملل متحد در دومین تلاش خود برای دستیابی به توافق بر سر صدور بیانیه ای جهت متوقف کردن درگیری های نظامی در سومالی، ناکام ماند.


بر پایه گزارش های رسیده، بحث بر سر این بیانیه هنگامی به بن بست برخورد که نماینده قطر، رییس کنونی شورای امنیت، بار دیگر درخواست کرد که مساله خروج نیروهای اتیوپی از سومالی در بیانیه آن شورا گنجانده شود.


پیشتر، آمریکا به پشتیبانی واشینگتن از تهاجم نظامی اتیوپی به شبه نظامیان اسلامگرای سومالی اشاره کرده و یادآور شده بود که نیروهای اتیوپی به درخواست دولت موقت سومالی برای مقابله با شبه نظامیان اسلامگرا وارد آن کشور شده اند.


آمریکا می گوید که نگرانی های امنیتی اتیوپی از آن چه در سومالی می گذرد نگرانی های موجهی است.


اتحادیه محاکم اسلامی در ماه ژوئن پایتخت را به تصرف خود درآوردند و به فاصله کمی، بخش های زیادی از جنوب سومالی را بدون درگیری دراختیار گرفتند.


از آن زمان، نیروهای شبه نظامی خارجی شامل پاکستانی ها و اعراب به آنها ملحق شدند که به اهداف آنها برای تشکیل یک دولت اسلامی در سومالی یاری برسانند.


اسلامگرایان پس از بدست گرفتن کنترل پایتخت شکست ناپذیر به نظر می رسیدند اما نتوانستند در برابر اتیوپی که بزرگترین عملیات را در شاخ آفریقا انجام داده است مقاومت کنند.


سومالی، کشوری است که اکثريت آن را مسلمانان تشکيل می دهند، در حالی که در اتيوپی اکثريت با مسيحيان است.


XS
SM
MD
LG