لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۴۴

اعتراض «۱۰۰نفره» به کاریکاتور پیامبر اسلام مقابل سفارت فرانسه در تهران


ديپلمات های حاضر در سفارت فرانسه گفته اند وزارت خارجه ایران به آنان خبر داده که حرکت روز پنج شنبه با مجوز رسمی انجام نشده است.
به دنبال چاپ مجدد کاريکاتورهايی درباره ‌پيامبر اسلام در يک مجله فرانسوی موج ديگری از تظاهرات اعتراضی در کشورهای مسلمان نشين به راه افتاده است و دهها ایرانی نیز مقابل سفارت فرانسه در تهران دست به اعتراض زدند.

روز پنج شنبه – ۳۰ شهریورماه- گروهی از دانشجويان و طلاب در مقابل سفارت فرانسه در تهران تجمع کرده و شعارهايی عليه آمريکا، فرانسه، اسرائيل و بريتانيا سر دادند. به گزارش خبرگزاری های بين المللی تعداد تظاهر کنندگان حدود ۱۰۰ نفر بود.

نيروهای امنيتی هم محوطه سفارت را محاصره کرده و از نزديک شدن تظاهرکنندگان به ساختمان سفارت جلوگيری کردند.

ديپلمات های فرانسوی حاضر در سفارت به خبرگزاری فرانسه گفته اند وزارت خارجه جمهوری اسلامی به آنان خبر داده است که حرکت روز پنج شنبه با مجوز رسمی انجام نشده است.

همزمان با اين حرکت اعتراضی يحيی رحيم صفوی ، مشاور عالی آيت الله خامنه ای پيشنهاد کرد مسلمانان جهان سفارتخانه های کشورهای غربی در کشورشان را ببندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، رحيم صفوی که دردانشگاه قزوين سخنرانی می کرد گفت: «مسلمانان حداقل می توانند با نخريدن کالاهای آمريکايی و بستن سفارت اين کشورها در کشور خود نفرت خود را از اين حرکت نشان دهند.»

اين اظهارات در حالی بیان می شود که طبق قوانين بين المللی سفارتخانه ها و دفاتر سياسی در تمامی کشورهای جهان از مصونيت سياسی برخوردارند و کشورهای ميزبان موظف هستند از کادر ديپلماتيک و اموال و دارایی های سفارتخانه ها محافظت کنند.

همزمان با تجمع طلاب در مقابل سفارت فرانسه در تهران، در کابل هم چند صد نفر از دانشجويان و مردم محلی در دو منطقه شهردر اعتراض به چاپ مجدد کاريکاتورهايی در باره ‌پيامبر اسلام و فيلم «معصوميت مسلمانان» که در آن به پيامبر اسلام توهين شده است، دست به تظاهرات زدند.

در اسلام آباد هم پليس برای متفرق ساختن حدود ۱۰۰۰نفر از تظاهرگنندگان اسلام گرا از گاز اشک آور و شليک گلوله هوايی استفاده کرد.

اين کاريکاتورها هفت سال پيش برای نخستين بار دريک مجله دانمارکی چاپ شد که واکنش شديد مسلمانان در کشورهای مختلف جهان را به همراه داشت.

همزمانی چاپ اين کاريکاتورها در فرانسه و پخش قسمت هايی از فيلم «معصوميت مسلمانان» در شبکه های اجتماعی و يوتيوب با واکنش تند اسلامگرايان در کشورهای مختلف روبرو شده و کشورهای غربی هم تدابير امنيتی در سفارتخانه ها و مراکز فرهنگی خود را افزايش داده اند.

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده است که از روز جمعه به عنوان اقدامی پيشگيرانه، سفارتخانه ها، مراکز فرهنگی و مدارس خود را در ۲۰ کشور جهان به صورت موقت تعطيل می کند.

شماری از دولت های غربی گرچه چاپ مجدد اين کاريکاتورها و فيلم معصوميت مسلمانان را اقدامی ناشايست خوانده اند ولی در عين حال تاکيد کرده اند که طبق قوانين آزادی بيان در آن کشورها نمی توانند از چنين حرکت هايی جلوگيری کنند.

وزارت خارجه آمريکا هم پس از جنجالی شدن ماجرای پخش فيلم معصوميت مسلمانان آن را «مشمئزکننده و شرم‌آور» خواند واعلام کرد که «اين يک عمل فردی است و به هيچ وجه نمايانگر ارزش‌های مردم و يا دولت آمريکا نيست.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، تصريح کرده ‌است که «دولت ايالات متحده مطلقا هيچ ارتباطی به اين ويدئو ندارد و محتوا و پيام اين فيلم ويدئويی را رد می کند.»
XS
SM
MD
LG