لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۲۸

حمله مهاجمان به شهروندان اسرائیلی در کرانه باختری یک کشته داد


چند مهاجم روز دوشنبه با چاقو به شهروندان اسراییلی حمله کردند که در جریان این حملات، زن جوانی در یک ایستگاه اتوبوس در کرانه باختری با ضربه‌های چاقو کشته و یک سرباز اسراییلی نیز در بیت‌المقدس به شدت زخمی شد.

همزمان با این حملات، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل وعده داد که با خشونت‌ها با شدت عمل برخورد خواهد کرد.

او گفت از همه امکاناتی که در اختیار اوست استفاده می‌کند و حتی قصد دارد به نا‌آرامی‌های جاری پاسخ شدیدتری بدهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نخست‌وزیر اسراییل در تهدیدی که جزییات آن را روشن نکرد خطاب به تظاهرکنندگان عرب در اسراییل و بیت‌المقدس شرقی گفت: مهاجمان باید به کرانه غربی و نوار غزه بروند.

او افزود: «حرف من را باور کنید، هیچ مشکلی سر راه شما ایجاد نخواهیم کرد».

نخست وزیر اسراییل این سخنان را پس از زخمی شدن سرباز اسراییلی ایراد کرد که در یک قطار شلوغ توسط یک مظنون فلسطینی مورد حمله قرار گرفت سخنرانی وی قبل از وقوع حمله دوم انجام شد.

پلیس اسراییل درباره حمله دوم که در شهرک الون شووت در کرانه غربی روی داد، گفت مهاجم پس از پیاده شدن از خودرو به ایستگاه اتوبوس شهرک رفت و با چاقو به سه نفر در ایستگاه حمله کرد.

در این حمله یک زن جوان کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. یک نگهبان به فرد مهاجم تیراندازی کرده و گفته می‌شود که حال او وخیم است.

سخنگوی پلیس در باره حمله بیت‌المقدس گفت مهاجم که اهل نابلس در کرانه غربی است و بدون مجوز به اسراییل آمده بود، بلافاصله پس از حمله دستگیر شد.

او افزود: «فرد مهاجم اکنون تحت بازجویی است».

پس از درگیری‌های نظامی تابستان در نوار غزه و تشدید درگیری‌ها بر سر مسجد‌الاقصی در بیت المقدس، تنش میان اسراییل و فلسطینی‌ها طی هفته‌های اخیر بالا گرفته است.

پیش از حملات روز دوشنبه، مهاجمان فلسطینی طی دو حمله مرگبار با خودرو به ایستگاه‌های شلوغ قطار حمله کردند و در مورد سوم نیز یک فعال یهودی که طرفدار حق بیشتر یهودیان در امکان مقدس بیت‌المقدس بود ترور شد.

مرگ یک عرب اسراییلی در نتیجه شلیک گلوله پلیس که روز شنبه در شهر کفر کنا در شمال اسراییل رخ داد به بالا گرفتن تنش دامن زد. در ویدیویی که از این تیراندازی منتشر شد مرد قربانی هنگام شلیک گلوله پشت به پلیس دیده می‌شود. این تیراندازی به تظاهرات خشونت آمیز اعراب در شهر کفرکنا منجر شد.

بخش تحقیقات داخلی پلیس اسرائیل در مورد این تیراندازی و رعایت مقررات و دستورالعمل‌های پرسنل مشعول تحقیق است.

مقامات پلیس گفتند به نظر نمی‌رسد این حمله‌ها به شهروندان اسراییلی با هم مرتبط باشند و مهاجمان به طور انفرادی اقدام کرده‌اند. شکل فردی این حمله‌ها ممکن است کار ماموران پلیس برای پیشگیری از حمله‌های مشابه را دشوار کند.

آسوشیتدپرس می‌افزاید: شهروندان عرب بیست درصد از جمعیت اسراییل را تشکیل می‌دهند و دارای شهروندی کامل اسراییل هستند. با این حال از نظر تبار و فرهنگ با فلسطینی‌های ساکن مناطق اشغالی که سالهای طولانی مورد تبعیض بوده‌اند اشتراک دارند. آن‌ها بیشتر از اسراییلی بودن، هویت خود را با ناسیونالیسم فلسطینی یکی می‌دانند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG