لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۸

ارتش اسرائیل همزمان با حمله هوایی به مواضع شبه نظامیان حماس در واکنش به حملات راکتی از نوار غزه به خاک خود، نیروهایش را در مرز با این منطقه تقویت کرد.

خبرگزاری رویترز روز پنج شنبه ۱۲ تیرماه گزارش داد که اسرائیل همچنین برای دومین روز متوالی با درگیری‌های معترضان به کشته شدن یک نوجوان فلسطینی در بیت‌المقدس مواجه بود.

به دنبال کشف جسد نیمه سوخته «محمد ابوخُضَیر» نوجوان هفده ساله فلسطینی در شرق بیت المقدس، موج اعتراضات و درگیری‌های فلسطینی‌ها با پلیس اسرائیل آغاز شد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، با محکوم کردن قتل نوجوان فلسطینی، خواستار انجام تحقیقات فوری در این زمینه شد. دو روز قبل از آن، جسد سه نوجوان اسرائیلی که به مدت دو هفته مفقود شده بودند، در بیت المقدس شرقی پیدا شد.

اسرائیل انگشت اتهام را به سوی نیروهای حماس نشانه رفته و بنیامین نتانیاهو تهدید کرده است که این تشکیلات نظامی «تاوان سختی» پرداخت خواهد کرد.

حماس هر گونه مداخله در این قتل‌ها را رد کرده است. با این حال روز چهارشنبه هواپیماهای اسرائیلی ۱۵ هدف نظامی را در نوار غزه بمباران کردند.

رویترز از قول پیتر لنر سخنگوی ارتش اسرائیل گزارش داده است که نیروهای نظامی این کشور در حال تحکیم «موقعیت‌های دفاعی» در مناطق مسکونی اسرائیل به خاطر حملات موشکی از غزه هستند.

وی در عین حال گفته است که اسرائیل مایل به عمیق‌تر شدن مناقشه با نوار غزه نیست. این در حالی است که ابو عبیده سخنگوی گردان‌های عزالدین قسام، بازوی نظامی حماس، اسرائیل را به نقض آتش بسی که بعد از جنگ هشت روزه سال ۲۰۱۲ بسته شده بود، متهم کرده است.

این گزارش از قول یک مقام نظامی نوشته است که طی روز پنج شنبه ۲۰ راکت از نواز غزه به مناطق مختلف اسرائیل شلیک شده و به دو خانه اصابت کرده است، اما تلفات جانی نداشته است، اما در حمله هوایی اسرائیل به غزه ۱۵ نفر زخمی شده‌اند.

در همین زمینه رویترز می‌نویسد که در پی درگیری‌ها در بیت المقدس، نتانیاهو اعضای امنیتی کابینه دولت را برای چهارمین بار از روز دوشنبه احضار و تشکیل جلسه داده است.

به گفته یک مقام آگاه، هنوز تاریخی برای دفن نوجوان فلسطینی اعلام نشده است، چرا که مراسم دفن می‌تواند موجب افزایش درگیری‌ها شود.

ناوی پیلای کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، طرفین مناقشه را به خاطر اقدامات نظامی علیه همدیگر محکوم کرده و گفته است که حملات راکتی حماس را به شدت محکوم می‌کند، اما بیشتر از آن، حملات تلافی جویانه اسرائیل به غزه محکوم است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG