لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۴۸

رقابت شانه به شانه «لیکود» و «اتحاد صهیونیست» در انتخابات اسرائیل


نخستین نتایج انتخابات پارلمانی اسرائیل در روز سه شنبه ۲۶ اسفند حاکی است که حزب «لیکود» به رهبری بنیامین نتانیاهو ۲۸ کرسی و «اتحاد صهیونیست» -ائتلاف احزاب کارگر و چپ میانه- به رهبری اسحاق هرتزوگ نیز ۲۷ کرسی به دست آورده‌ است و این دو حزب رقابتی شانه به شانه با هم دارند.

کانال دو تلویزیون اسرائیل این خبر را اعلام کرده است در حالی که کانال یک و ۱۰ تلویزیون اسرائیل می‌گویند که هر کدام از این احزاب ۲۷ کرسی به دست آورده‌اند.

نتایج فعلی وضعیت را برای هر دو رهبر در زمینه تشکیل دولت جدید اسرائیل دشوار می‌کند.

گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است که بنیامین نتانیاهو پس از مشخص شدن نتایج اولیه انتخابات، در یک پیام توئیتری اعلام کرد که حزب وی یک «پیروزی بزرگ» به دست آورده است.

وی اظهار داشت: «بر خلاف همه احتمالات: یک پیروزی بزرگ برای لیکود، یک پیروزی بزرگ برای اردوگاه ملی به رهبری لیکود، یک پیروزی بزرگ برای مردم اسرائیل».

آقای نتانیاهو از شش سال پیش نخست وزیر اسرائیل است و اگر این بار نیز موفق به تشکیل دولت شود، برای چهارمین بار در این سمت قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ائتلاف عرب‌تبارهای اسرائیل در اولین اعلام نتایج انتخابات، مقام سوم را در اختیار دارد. این ائتلاف ۱۳ کرسی به دست آورده است.

در صورتی که فاصله بین لیکود و حزب کارگر نزدیک باشد، دیگر احزاب در انتخاب اینکه کدام حزب می‌تواند دولت تشکیل دهد، تاثیرگذار خواهند بود.

احتمال می‌رود که ائتلاف عرب‌تبارهای اسرائیل نقش مهمی در تعیین نخست‌وزیر آینده اسرائیل ایفاء کند.

در همین زمینه، سیلون شالوم، از اعضای حزب لیکود به خبرنگاران گفت که حزب وی به دنبال تشکیل ائتلافی از احزاب راستگرا و گروه‌های ارتدوکس است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وی اظهار داشت: «اسرائیل امروز پیام بسیار روشنی به بنیامین نتانیاهو و حزب لیکود فرستاد».

آقای شالوم که در دولت نتانیاهو وزیر است، افزود: «ما به دنبال تشکیل ائتلافی در کوتاه مدت هستیم، ظرف چند روز آینده. فکر می‌کنم که این ائتلاف بسیار قدرتمند خواهد بود».

نفتالی بنت، رهبر حزب «خانه یهود»، که کرسی‌های خود را در پارلمان از دست داده است ولی انتظار می‌رود که در دولت نتانیاهو حضور داشته باشد گفته که نتایج انتخابات یک پیروزی برای بلوک راستگرایان است.

حزب لیکود و بنیامین نتانیاهو برنامه خود را روی سیاست خارجی متمرکز کرده و گفته‌اند مقابله با تهدیداتی از جمله «ایران» و «حکومت اسلامی» یا داعش، در برنامه این حزب خواهد بود.

آقای نتانیاهو ساعاتی پیش از انتخابات و در پیامی در شبکه یوتیوب، به هواداران خود گفت برحذر باشند که ممکن است برخی با وعده و رشوه، راهی صندوق‌های رای شوند و از هواداران خود خواست در انتخابات شرکت کنند.

وی یک روز پیش از انتخابات تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل را رد کرده و گفته بود تا وقتی در قدرت است، «چنین چیزی محقق نخواهد شد».

حزب کارگر و ائتلاف موسوم به «اتحاد صهیونیست» اما برنامه خود را بهبود اوضاع اقتصادی و پایین آوردن تورم معرفی کرده‌اند و خواستار سیاست تنش‌زدایی در منطقه هستند.

پس از پایان شمارش آرا، رییس جمهوری اسرائیل که یک مقام تشریفاتی است، برای تشکیل دولت بعدی درخواست خواهد فرستاد. اگر حزبی بتواند ۶۱ کرسی را به خود اختصاص دهد، پیروز خواهد بود و در صورتی که کمتر از این باشد، دولت ائتلافی باید تشکیل شود.

در صورتی که بنیامین نتانیاهو حتی با نتیجه‌ای نزدیک پیروز شود، رییس جمهوری اسرائیل به احتمال زیاد به او مهلت می‌دهد تا مذاکره کرده و ائتلاف احتمالی مورد نظر خود را تشکیل دهد.

نتایج قطعی انتخابات پارلمان اسرائیل قرار است بامداد چهارشنبه اعلام شود.

کنست، پارلمان اسرائیل، ۱۲۰ کرسی دارد.

XS
SM
MD
LG