لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۰

یک ماهیگیر فلسطینی در ساحل غزه با آتش نیروی دریایی اسرائیل کشته شد


عکس آرشیوی است.

ارتش اسرائیل می‌گوید که شامگاه یکشنبه ششم اسفند یک ماهیگیر فلسطینی بر اثر آتش نیروی دریایی این کشور در قایق ماهیگیری خود در ساحل غزه کشته شد.

ارتش اسرائیل دلیل آتش‌باری را «تخطی» قایق صیادی فلسطینی از «محدوده مجاز» برای ماهیگیری توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها و نیز رسانه‌های فلسطینی و اسرائیلی، ماهیگیر فلسطینی که در آتش‌باری ارتش اسرائیل بشدت زخمی شده بود، بعد از ساعاتی بر اثر شدت جراحات وارده درگذشت.

دو یا سه صیاد دیگر فلسطینی در این قایق که رسانه‌های اسرائیل آنها را «سایر افراد مشکوک» نامیده‌اند، برای «بازجویی» به نیروهای امنیتی این کشور تحویل داده شدند.

ارتش اسرائیل در بیانیه خود گفته است که مقررات عادی «متوقف کردن قایق مشکوک» را اجرا کرده و پس از دادن اخطار، ابتدا آتش‌باری هوایی کرده و در مرحله آخر، به سوی بدنه قایق شلیک کرده است.

به گزارش رویترز، نزار عایش، دبیر اتحادیه صیادان غزه، با این ادعا که قایق یاد شده مرتکب خطایی نشده است، افزود: ارتش اسرائیل در حالی به سوی قایق شلیک کرد که قایق در حال بازگشت به ساحل غزه بود.

ماهیگیری یکی از منابع اصلی درآمد دو میلیون تن ساکنان غزه است.

غزه غیر از محاصره زمینی، در محدوده ساحلی آب‌های دریایی، در هر دو بخش اسرائیلی و مصری، در حصر است.

ناوچه‌های نظامی اسرائیل برای جلوگیری از رسیدن جنگ افزار برای گروه‌های شبه‌نظامی در غزه و یا «رخنه تروریست‌ها» از راه دریا، به گشت‌زنی در آب‌های مدیترانه اقدام می‌کنند.

در چارچوب مقررات امنیتی، صیادان فلسطینی برای ماهیگیری در آب‌های مدیترانه باید یک محدوده معین ۶ در ۹ مایلی در بخش شمالی ساحلی غزه و محدوده مشابه در بخش جنوبی آب‌های مدیترانه را رعایت کنند.

جنبش فلسطینی حماس که مسئول حکومت غزه است، در بیانیه‌ای «جنایت شنیع» کشتن صیاد فلسطینی را محکوم کرد و مسئولیت آن را متوجه «اشغالگران» دانست.

حماس ماه گذشته نیز ارتش مصر را به خاطر کشتن یک صیاد فلسطینی نکوهش کرده بود.

آتشباری ماه گذشته یک ناوچه دریایی ارتش مصر به یک قایق فلسطینی که به سواحل مصری رفح نزدیک شده بود، به مرگ صیاد ۳۳ ساله عبدالله زیدان منجر شد.

اتحادیه صیادان غزه در اعتراض به اقدام ارتش مصر یک روز و نیم اعتصاب کرده بود.

XS
SM
MD
LG