لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۵۵

نتانیاهو ملاقات با وزیر خارجه آلمان را به خاطر دیدار او با دو گروه حقوق بشر لغو کرد


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت به خاطر عدم موافقت زیگمار گابریل با درخواست رهبران اسرائیل مبنی بر دیدار نکردن با گروه‌های چپگرا و مدافع حقوق بشر، ملاقات خود با وزیر خارجه آلمان را لغو کرد.

این گروه‌ها منتقد سیاست‌های دولت اسرائیل در برخورد با فلسطینیان هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اختلاف می‌تواند شکاف در مواضع اسرائیل و آلمان در زمينه برخورد با مسئله فلسطین را تشدید کند. دولت آلمان به شدت از سیاست گسترش شهرک‌سازی دولت اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطینیان انتقاد کرده است.

داوود کيز یک سخنگوی آقای نتانیاهو گفته که «این ملاقات لغو شده است».

یک مقام اسرائیلی روز دوشنبه گفته بود اگر زیگمار گابریل تصمیم بگیرد با گروه اسرائیلی «شکستن سکوت» دیدار کند ملاقات او با نخست‌وزیر لغو خواهد شد.

آقای گابریل نیز قبل از اعلام رسمی خبر لغو ملاقات با بنیامین نتانیاهو گفت اگر چنین اتفاقی بیافتد «دستکم باید گفت اقدامی بی‌سابقه است».

وزیر خارجه آلمان پس از انتشار خبر لغو دیدار با بنیامین نتانیاهو، در جریان ملاقاتش با رییس‌جمهوری اسرائیل گفت: «شما می‌توانید کاملا اطمینان داشته باشید که آلمان به دوستی و مناسبات ویژه خود با اسرائیل متعهد است و هیچ چیزی این روابط را تغییر نخواهد داد».

آلمان خود را یکی از نزدیکترین متحدان اسرائیل می‌داند و مناسبات و همکاری‌های تجاری دو طرف بسیار گسترده است. اما به خاطر میراث نسل‌کشی یهودیان در دوران حکومت آلمان نازی مناسبات دو کشور همواره حساسیت و ظرافت‌های ویژه‌ای داشته است.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان
زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان

آقای گابریل گفت ملاقات و گفت‌وگو با گروه‌های مدنی و غیردولتی در اسرائیل یک امر کاملا عادی است. رهبران احزاب مخالف دولت فعلی اسرائیل نیز از این نظر وزیرخارجه آلمان حمایت کرده‌اند.

اما وزیر محیط زیست اسرائیل که از افراد مورد اعتماد بنیامین نتانیاهو است در مصاحبه‌ای با رادیو اسرائیل گفت ملاقات با گروه‌هایی که برخلاف منافع اسرائیل عمل می‌کنند برای یک وزیر کاملا غیرمنطقی است.

یک سخنگوی گروه «شکستن سکوت» حاضر نشد در مورد تصمیم بنیامین نتانیاهو برای لغو ملاقات خود با زیگمار گابریل و یا جزییات ملاقات این گروه با وزیر خارجه آلمان اظهار نظر کند. از قرار معلوم نمایندگان گروه‌های حقوق بشری دیگری مثل «صلح اکنون» و «بتسلم» نیز در این جلسه شرکت خواهند داشت.

در ماه فوریه پس از ملاقات نخست‌وزیر بلژیک با نمایندگان همین گروه‌های مدنی اسرائیلی آقای نتانیاهو دستور احضار سفیر بلژیک به وزارت خارجه اسرائیل را صادر کرد.

احزاب و سیاستمداران دست راستی اسرائیل این گروه‌ها را متهم می‌کنند که به وجهه اسرائیل در خارج از کشور لطمه زده و برای نظامیان اسرائیلی خطر محاکمه و مجازات بوجود می‌آورند.

فعالیت اصلی این گروه‌ها که موجب خشم احزاب دست راستی شده است، مستند کردن رفتار ارتش و نیروهای انتظامی اسرائیل و نحوه اجرای سیاست‌های دولت این کشور علیه فلسطینیان و افشای موارد نقض قانون و نقض موازین حقوق بشر است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG