لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۲۴

تلاش اسرائيل برای جلوگيری از کاهش ۵۰۰ ميليون دلاری کمک‌های آمريکا


مشارکت ارتش آمریکا در طرح‌های دفاع موشکی اسرائیل
در پی کاهش اجباری بودجه آمريکا که نتيجه ادامه اختلافات ميان کنگره آمريکا و دولت آن کشور است، رسانه‌های اسرائيل از مشکلات در اعطای ۵۰۰ ميليون دلار از کمک‌های ساليانه آمريکا به اسرائيل در ادامه سال جاری ميلادی خبر داده اما نوشته اند که در نهايت، آمريکا نمی تواند کاهش کمک‌ها به اسرائيل را اعلام کند.

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا روز جمعه ناچار به امضای کاهش خودکار ۸۵ ميليارد دلاری از بودجه دولت شد و سرسختی کنگره در برابر دولت خود را «ابلهانه» ناميد.

کاهش اجباری کل بودجه آمريکا به ميزان ۹ درصد، که از روز شنبه، دوم مارس، اجرايی شد کاهش ۴۶ ميليارد دلاری در بودجه پنتاگون، وزارت دفاع آمريکا، را به دنبال داشته است که موجب کاهش ۱۳ درصدی از بودجه بخش دفاعی آمريکا و هشت درصدی از بسته کمک‌های خارجی آمريکا به اسرائيل در سال ۲۰۱۳ می شود.

روزنامه «هاآرتص» در شماره روز يکشنبه، سيزدهم اسفند، خود نوشت که ممکن بود اسرائيل در مرحله نخست با خطر از دست رفتن ۱۷۵ ميليون دلار از کمک‌های ساليانه روبرو شود.

هاآرتص افزوده است اسرائيل نگران بود که تامين بودجه لازم برای سيستم دفاع ضد راکتی «گنبد آهنين» و ساير کمک‌های امنيتی به اسرائيل دستخوش کاهش شود.

کاهش اجباری بودجه آمريکا، از دو سال پيش دراين کشور و برای اين پيش بينی شد تا نمايندگان دو حزب جمهوريخواه و دمکرات تشويق شوند که در زمينه ايجاد موازنه در بودجه همکاری کنند. اما اين نخستين بار است که دولت اين کشور عملاً با کاهش خودکار بودجه روبرو می شود.

در پی اين وضعيت، بنا به ارزيابی صندوق بين المللی پول، نه تنها رشد اقتصادی آمريکا کاهش خواهد يافت و صدها هزار نفر از کارمندان بخش های دولتی آمريکا بيکار خواهند شد، بلکه اين کاهش، در تشديد رکود اقتصادی جهان اثر منفی دارد.

چاک هيگل که تنها روز چهارشنبه گذشته سوگند احراز پست وزارت دفاع آمريکا را ايراد کرد، ناچار شد در نخستين نشست خبری خود در دو روز بعد، «خطرات و اثرات منفی ناشی از اين کاهش بودجه» را توضيح دهد و بگويد که همه ماموريت‌های پنتاگون در معرض خطر خواهد بود.

آمريکا سالانه سه ميليارد دلار کمک نظامی و امنيتی در اختيار اسرائيل گذاشته است که بخشی از آن به پيشبرد سيستم های موشک ضد موشک اختصاص دارد؛ هفته گذشته اسرائيل مدل پيشرفته تر موشک «ختص-۳» («پيکان-۳») را با موفقيت آزمايش کرد.

به نوشته هاآرتص، با وجود وضعيت اقتصادی آمريکا، اسرائيل خواهان آن است که در ادامه سال ۲۰۱۳ رقمی بالغ بر ۲۶۹ ميليون دلار ديگر از آمريکا برای ادامه پروژه «ختص» دريافت کند.

در همين حال، اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل، برای ديدار با چاک هيگل راهی آمريکا شده است.

باراک که از چند ماه پيش از وزارت دفاع اسرائيل کناره گيری کرده و موقتاً تا تشکيل دولت بعدی اسرائيل، در اين مقام باقی مانده است، براساس گزارش رويترز، برای گفت و گو در باره ايران، با چاک هيگل ملاقات می کند.

باراک که در سفر به آمريکا در نشست ساليانه «ايپک»، کميته آمريکايی های هودار اسرائيل، نيز سخنرانی می کند، در دو ماه گذشته دو بار ديگر با وزير دفاع آمريکا ملاقات کرده بود. اما از پس از جايگزين شدن چاک هيگل با لئون پانه تا در پنتاگون، اين نخستين ملاقات باراک با وزير دفاع جديد آمريکا خواهد بود.

روزنامه «جروزالم پست» روز يکشنبه نوشت: مايکل اورن سفير اسرائيل در آمريکا تاييد می کند که اسرائيل در تلاش برای جلوگيری از کاهش کمک امنيتی و نظامی آمريکاست.

نشريه اقتصادی معتبر اسرائيلی «دمارکر» روز يکشنبه ارزيابی کرد که در نتيجه مذاکرات روزهای آينده ميان اسرائيل و آمريکا، کمک به اسرائيل حفظ گردد.

«دمارکر» نوشته است در شرايطی که اوباما در راه آمدن به اسرائيل برای انجام نخستين ديدار رسمی است، مقامات اسرائيل اطمينان دارند که آمريکا نمی تواند کاهش کمک‌ها را اعلام کند.
XS
SM
MD
LG