لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۵۴

خشم از پوشاندن مجسمه‌های برهنه در نشست خبری روحانی در ایتالیا


مجمسه‌های برهنه موزه کاپتولین در رم که با جعبه‌های چوبی پوشانده شدند.

پوشاندن مجسمه‌های باستانی برهنه در موزه کاپیتولین شهر رم در جریان نشست خبری حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، موجب انتقادهای گسترده‌ای از ماتئو رنتسی نخست‌وزیر ایتالیا شده است.

ایتالیا و ایران در جریان سفر دو روزه حسن روحانی به ایتالیا بیش از ۱۷ میلیارد یورو قراردادهای تجاری با یکدیگر امضاء کردند ولی رهبران مخالف دولت رنتسی و تحلیلگران ایتالیایی روز سه‌شنبه ششم بهمن دولت این کشور را متهم کردند که برای خوشامد مهمانش زیاده‌روی کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سیاستمداران چپگرا و راستگرای ایتالیا گفته‌اند که ماتئو رنتسی در نشست خبری‌اش با رییس جمهوری اسلامی نه تنها به وضعیت حقوق بشر در ایران هیچ اشاره‌ای نکرده، بلکه هویت فرهنگی ایتالیا را نیز با پوشاندن مجسمه‌های برهنه زنان «تسلیم» کرده است.

لوکا اسکوئری، نماینده مجلس از حزب دست راستی «فورزا» وابسته به سیلیو برلوسکونی، نخست‌وزیر پیشین، گفته است: «احترام قائل شدن برای دیگر فرهنگ‌ها نمی‌تواند و نباید به معنی نفی فرهنگ خودمان باشد».

وی افزوده است: «این احترام قائل شدن نیست، این پنهان کردن تفاوت‌ها و نوعی تسلیم شدن است».

یکی دیگر از اتفاقات سفر حسن روحانی به ایتالیا، حذف برنامه سرو شراب از مهمانی شامِ دوشنبه شب نخست وزیر این کشور بوده است.

باربارا سالتامارتینی، معاون رهبر حزب اتحادیه شمالی، گفته است که پوشاندن مجسمه‌ها با جعبه‌های سفیدرنگ «اقدامی از سر تسلیم» بوده، و رهبر این حزب نیز در صفحه فیسبوک خود چنین کاری را «احمقانه» دانسته است.

جیانکالو پکیولا، از حزب چپگرای «محیط زیست و آزادی» خواستار توضیح نخست‌وزیر ایتالیا درباره «تصمیم خفت‌بار» خود شده که به گفته وی، «خوار شمردن هنر و فرهنگ به مثابه ارزش‌های جهانی است».

گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس حاکی است که پیش از برگزاری نشست خبری دوشنبه شب رییس جمهوری ایران و نخست‌وزیر ایتالیا در موزه کاپیتولین شهر رم، مجمسمه‌های دوران باستان با حفاظ‌های چوبی پوشانده شدند.

هنگامی که تصاویر این اقدام روز سه‌شنبه در رسانه‌های ایتالیا منتشر شد، سیاستمداران همه جناح‌های سیاسی چنین تصمیمی را تقیبح کرده و آن را مورد استهزاء قرار دادند.

موزه کاپیتولین گفته است که دفتر نخست‌وزیر ایتالیا خواستار پوشانده شدن این مجسمه‌ها شده بود. دفتر ماتئو رنتسی حاضر به اظهارنظر در این زمینه نشده است.

رنتسی و حسن روحانی در اتاقی از این موزه نشست خبری خود را برگزار کردند که مجسمه برنزی مارکوس آرلیوس، امپراتور رم، در آن قرار داشت و کاملا پوشیده شده بود.

رنتسی ۴۱ ساله سال گذشته نیز با انتقادهای مشابهی روبرو شد وقتی که در جریان دیدار امیر امارات متحده عربی از شهر تاریخی فلورانس که شهردار آن بود، دستور پوشاندن تصاویر برهنه را صادر کرد.

دیدن نظرات (۷۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG