لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۲۰

گروه جیش‌العدل: یکی از مرزبانان اسیر ایرانی را اعدام کردیم


تصویری که گروه جیش العدل در بهمن ماه از پنج مرزبان ربوده شده ایرانی منتشر کرد.
در حالی که ایران می‌گوید رایزنی‌ها برای آزادی پنج مرزبان ربوده شده ادامه دارد گروه جیش‌العدل که این افراد را به گروگان گرفته است خبر داده که یکی از گروگان‌ها را اعدام کرده است.

جیش‌العدل در اعلامیه‌ای که روز یکشنبه، سوم فروردین، در وبلاگ و توئیتر خود منتشر کرده، گفته است که «پاسدار گروهبان یکم جمشید دانایی‌فر» را «در راستای اعلام قبلی سازمان مبنی بر قصاص خون شهید علی نارویی به دار آویخته» است.

مقام‌های ایران اعدام علی نارویی را تایید نکرده‌اند ولی علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان، دهم اسفند ماه بدون نام بردن از کسی، به روزنامه «شهروند» گفته بود که «یکی از اعضای جیش‌العدل در حال گذراندن دوران محکومیتش، بیمار شده و با اینکه تحت درمان بوده فوت کرده است».

جیش‎‌العدل در اعلامیه خود گفته که جسد گروهبان یکم جمشید دانایی فر را «در قبال اجساد ۵۰ تن» از افرادی که آن‌ها را «شهدای راه آزادی» لقب داده است مبادله خواهد کرد.

این گروه تهدید کرده که اگر مقام‌های جمهوری اسلامی ایران تا «۱۰ روز دیگر از این تاریخ به درخواست سازمان مبنی بر آزادی زندانیان اهل سنت اقدام نکند یک تن دیگر از پاسداران رژیم» را به دار خواهد آویخت.

جیش‌العدل که جمهوری اسلامی ایران ماهیت آن را «تروریستی» می‌داند در اعلامیه خود «اعدام جمشید دانایی فر» را «در راستای برچیدن ظلم بپاخواسته» و «واکنشی به کنش‌های رژیم» و آنچه که «جنایات در حق فرزندان اهل سنت» خوانده، عنوان کرده است.

هنوز هیچ منبع مستقلی این خبر را تایید نکرده است.

حسینعلی اﻣﯿﺮی، ﻗﺎﺋﻢ ﻣﻘﺎم وزارت کشور ایران و علی عبدالهی، معاون امنیتی این وزارتخانه گفته‌اند نمی‌توانند خبر اعدام یکی از مرزبانان اسیر ایرانی را توسط جیش‌العدل تایید کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، این مقام‌های وزارت کشور ایران افزوده‌اند: «اگر چنین چیزی صحت داشت، آنها از آن مطلع می‌شدند و این پنج سرباز سلامت هستند».

پنج مرزبان ایرانی ۱۹ بهمن ماه پارسال در منطقه مرزی مشترک با پاکستان به اسارت گرفته شدند. مقام‌های جمهوری اسلامی ایران می‌گویند که تلاش کرده‌اند در مذاکره با طرف پاکستانی زمینه آزادی این مرزبانان را فراهم کنند.

در روزی که اعلامیه جیش‌العدل مبنی بر اعدام یکی از گروگان‌ها منتشر شده است، استاندار سیستان و بلوچستان از ادامه رایزنی‌ها برای آزادی پنج مرزبان ربوده شده خبر داد.

علی اوسط هاشمی به خبرگزاری فارس گفته است که «گفت‌وگو‌ها با مقامات ملی و محلی در سطوح مختلف پاکستانی صورت گرفته و آن‌ها هم قول‌هایی دادند، امیدواریم آن روز برسد که شاهد آزادی این مرزبانان باشیم».

پیش از این هم علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی از «صحبت‌های مفصل» با مقام‌های پاکستانی و همچنین برقراری ارتباط با گروه به گفته وی «تروریستی» جیش‌العدل خبر داده و ابراز امیدواری کرده بود که پنج مرزبان ربوده شده آزاد شوند.

حسین ذوالفقاری، فرمانده مرزبانی ایران، هم روز ۲۶ اسفند خبر داد بود که چند فرمانده «مقصر» در قضیه ربوده شدن این افراد به طور موقت از کار برکنار شده و چند فرمانده دیگر نیروی انتظامی نیز به مرجع قضایی معرفی شده‌اند.

استان سیستان و بلوچستان در سال‌های اخیر محل درگیری نیروهای امنیتی ایران با افراد و گروه‌هایی است که جمهوری اسلامی از آن‌ها به عنوان «قاچاقچی»، «اشرار» و «تروریست» نام می‌برد. در جریان این درگیری‌ها ده‌ها تن از دو طرف کشته یا به گروگان گرفته شده‌اند.

دیدن نظرات (۶۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG