لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۵۷

جمعیت یهودیان جهان به «۱۴ میلیون نفر» کاهش یافته است


هفتاد سال بعد از جنگ جهانی دوم، شمار یهودیان جهان تنها حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.

جمعیت یهودیان در سراسر جهان به حدود ۱۴ میلیون کاهش یافته که کمتر از تعداد یهودیان قبل از حکومت نازی‌ها در آلمان و وقایع هولوکاست است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش تهیه شده توسط اداره آمار رسمی اسرائیل که روز ۱۸مهر در وبسایت وای.نت منتشر شد، تعداد یهودیان جهان ۱۴ میلیون و ۳۱۰ هزار نفر است در حالی که قبل از هولوکاست ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار یهودی در جهان زندگی می‌کردند.

یهودیان می‌گویند، در حکومت نازی‌ها، بیش از شش میلیون نفر از یهودیان کشته شدند.

اما هفتاد سال بعد از جنگ جهانی دوم، شمار یهودیان جهان تنها حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.

در سال ۱۹۱۴ که جنگ جهانی اول شروع شد، شمار یهودیان جهان ۱۳ میلیون و پانصد هزار نفر بود؛ آمار تازه نشان می‌دهد که شمار یهودیان کنونی دنیا تقریبا معادل تعداد یهودیان در آغاز جنگ جهانی اول است.

گزارش تازه اداره آمار اسرائیل می‌گوید، در سال ۱۸۸۲، که اولین بار تعداد ساکنان در این سرزمین ثبت شد، ۲۴ هزار یهودی ساکن این اراضی بودند.

در سال ۱۸۸۲ شمار یهودیان جهان هفت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بود؛ یعنی کمتر از یک درصد از یهودیان جهان در آن ایام در سرزمین مورد مناقشه یهودیان و فلسطینی‌ها زندگی می‌کردند.

در سال ۱۹۱۴، در آغاز جنگ جهانی اول، ساکنان یهودی در این سرزمین به ۵۰ هزار نفر افزایش یافته بود.

در سال ۱۹۳۹، در آغاز جنگ جهانی دوم، ۴۴۹ هزار یهودی که سه درصد یهودیان دنیا بودند، در سرزمین مورد نزاع زندگی می‌کردند.

در ماه مه سال ۱۹۴۸ که داوید بن گوریون در روز پایانی از قیمومیت بریتانیا بر این سرزمین، استقلال اسرائیل را بر اساس قطعنامه نوامبر ۱۹۴۷ سازمان ملل اعلام کرد، شمار یهودیان این اراضی به ۶۵۰ هزار نفر رسید، که شش درصد از یازده و نیم میلیون نفر یهودیان باقیمانده در دنیا بودند.

اما بر اساس آمار سال ۲۰۱۵، شش میلیون و ۲۱۹ هزار یهودی در اسرائیل زندگی می‌کنند که ۴۳ درصد از یهودیان هستند.

همچنین طبق گزارش جدید، تنها شمار یهودیان ساکن اسرائیل افزایش یافته، در حالی که زاد و ولد در میان یهودیان جهان به شدت رو به کاهش بوده است.

بعد از اسرائیل، آمریکا بیشترین تعداد یهودیان را دارد که پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر هستند؛ سه میلیون نفر آن‌ها ساکن ایالت نیویورک هستند.

گزارش جدید می‌گوید، در حالی که در سال‌های دهه هفتاد میلادی و دورانی مانند «انتفاضه الاقصی» در نیمه نخست سال‌های ۲۰۰۰، کمترین میزان یهودیان به اسرائیل مهاجرت کردند، در سال ۲۰۱۴ مهاجرت یهودیان به اسرائیل، بویژه به دلیل گسترش یهودستیزی در کشورهای اروپایی، آمریکای لاتین و روسیه، پنجاه درصد افزایش یافته است.

پنج درصد مهاجران جدید بالای ۶۵ سال سن دارند.

بیشترین میزان مهاجرت به اسرائیل در سال ۱۹۴۹، یکسال بعد از تشکیل اسرائیل بوده که نزدیک به ۲۴۰ هزار یهودی به اسرائیل رفتند.

در پنج سال اخیر با افزایش یهودستیزی در کشورهایی مانند فرانسه، یهودیان این کشور بیشتر از نقاط دیگر به اسرائیل مهاجرت کرده‌اند اما بحران‌های شدید امنیتی بین اسرائیل و فلسطینی‌ها مانند بحران هفته‌های اخیر، نه تنها یهودیان را از مهاجرت به اسرائیل می‌ترساند بلکه برخی از ساکنان اسرائیل را نیز به صرافت مهاجرت از این کشور می‌اندازد.

از آنجا که یهودیان فرانسه با وجود مهاجرت به آمریکا، کانادا و اسرائیل تابعیت فرانسوی خود را نیز حفظ می‌کنند، در آمار رسمی هنوز آمده است که ۴۶۷ هزار نفر از ساکنان فرانسه در سال ۲۰۱۵، یهودی هستند که در مقایسه با حدود هشت میلیون مسلمان ساکن فرانسه، درصد اندکی به حساب می‌آید.

در بسیاری از کشورهای جهان، از ژاپن گرفته تا کشورهای آفریقایی، هیچ یهودی وجود ندارد.

افغانستان تنها یک یهودی دارد.

یهودیان در ایران نیز به کمترین تعداد در دهه‌های اخیر کاهش یافته‌اند که ارقام متضادی از ۹ هزار تا ۲۵ هزار تن در مورد شمار آنان در سال‌های گذشته، ذکر می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG