لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۹

جوان فونتاين بازيگر کلاسيک هاليوود درگذشت


جوان فونتاين، بازيگر فيلم‌های بيلی وايلدر، فريتز لانگ و نيکلاس ری روز يکشنبه، ۲۴ آذر، در ۹۶ سالگی درگذشت. وی به خاطر بازی در فيلم «ربه کا» ساخت آلفرد هيچکاک نامزد جايزه اسکار شده بود.

به گزارش روزنامه بريتانيايی «گاردين»، نوئل بيوتل، از دوستان نزديک جوان فونتاين گفته است که وی يکشنبه صبح و در خواب درگذشت. به گفته وی، خانم فونتاين در روزهای اخير گوشه گير شده بود و در آرامش بدرود حيات گفت.

جوان فونتاين که نام اصلی او «جوان دِ بائر دِ هاويلند» بود خواهر اوليويا د ِ هاويلند، بازيگر معروف فيلم «بر باد رفته» بود که ایفاگر نقش ملانی در اين فيلم بود. خانم هاويلند در حال حاضر در کاليفرنيا زندگی می‌کند و ۹۷ ساله است.

چهره رنگ پريده و نگاه معصومانه جوان فونتاين از وی بازيگری ايده‌آل برای ايفای نقش در فيلم‌های ملودرام ساخته بود که بيشتر آنها در دهه ۱۹۴۰ ساخته شدند. وی در بيش از ۳۰ فيلم ايفای نقش کرد که از نخستين آنها می‌توان به فيلم «زنان بيشتر، نه»، «مردی که خودش را پيدا کرد» و همچنين «زن» اشاره کرد.

با وجود بازی در فيلم‌های مختلف طی دهه ۱۹۳۰، نقش‌های کم اهميتی به فونتاین داده می‌شد. اما آشنايی او با ديويد او. سلزنيک در اواخر دهه ۳۰، باعث شد تا در سال ۱۹۴۰ نقش «ربه کا» را برای فيلمی به همين نام ساخته آلفرد هيچکاک بدست آورد.

او يکسال بعد به خاطر بازی در فيلم «سوء ظن» اسکار بهترين بازيگر زن را دريافت کرد که در عين حال باعث روشن شدن کينه و دشمنی ميان او و خواهرش اوليويا دِ هايولند شد که همان سال برای فيلم «مراقب باش سقوط نکنی» نامزد اسکار بازيگری شده بود.

برخی از ناظران گفته‌اند که اين دشمنی ريشه در دوران کودکی اين دو خواهر داشته است. فونتاين در کتاب خاطرات خود به تلخی از اين موضوع ياد کرده است.

وی همچنين در فيلم‌های «والس امپراتور» به کارگردانی بيلی وايلدر، «فراتر از شک معقول» ساخته فريتز لانگ و همچنين «تولد برای بد بودن» به کارگردانی نيکلاس ری ايفای نقش کرد.

جوان فونتاين در سال ۱۹۵۴ برای نمايش «چای و همدلی» در برادوی به روی صحنه رفت و در سال ۱۹۸۰ برنده جايزه امی برای حضور در سریال «امید رایان» شد.

به گزارش گاردين، او يک بار گفته بود: «می‌دانيد که من يک زندگی پرتلاطم داشته‌ام. نه فقط به خاطر بازيگری. من در يک مسابقه بين‌المللی بالون شرکت کرده‌ام. خودم طياره‌ام را خلبانی کرده‌ام. به شکار رفته‌ام. خيلی چيزهای هيجان انگيز در زندگی‌ام انجام داده‌ام».

جوان فونتاين گفته است که هاليوود را به اين خاطر ترک کرد که از او خواسته شد تا نقش مادر الويس پريسلی، خواننده و نوازنده مشهور آمريکايی، را بازی کند.

«من هيچ مشکلی با الويس پريسلی نداشتم ولی اين نقش من نبود».

اين بازيگر آمريکايی در دهه ۷۰ و ۸۰ بيشتر در سريال‌های تلويزيونی چون «قايق عشق»، «کانون»، و «اميد رايان» ايفای نقش کرد.

جوان فونتاين در سال ۱۹۱۷ در توکيو به دنيا آمد، جايی که والدين بريتانيايی‌اش زندگی می‌کردند. مادرش پس از شکست در ازدواجش، او و خواهرش اوليويا را که در سال ۱۹۱۶ به دنيا آمده بود در سال ۱۹۱۹ به کاليفرنيا آورد. جوان فونتاين نام خانوادگی خود را از فاميلی شوهر دوم مادرش گرفت.

او چهار بار ازدواج کرده بود: برايان آرنه، بازيگر؛ ويليام دوزير، تهيه کننده اجرايی؛ کالين هادسن يانگ، تهيه کننده فيلم؛ آلفرد رايت، روزنامه نگار.

جوان فونتاين و دوزير در زندگی خود صاحب يک دختر به نام «دبورا لزلی» شدند. وی بعدها کودکی را از پرو به نام «ماريشيا پارِ يا» به فرزندخواندگی قبول کرد.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG