لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۱۱

پادشاه اردن: پاسخ شدیدی به اقدام گروه حکومت اسلامی می‌دهیم


ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن
ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن، روز چهارشنبه ۱۵ بهمن تاکید کرد که کشورش در واکنش به سوزاندن خلبان اردنی از سوی گروه «حکومت اسلامی» در سوریه، پاسخ شدیدی به این گروه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی در بیانیه‌ای که از سوی دربار سلطنتی منتشر شد، گفت: «خون شهید معاذ الکساسبه به هدر نخواهد رفت و پاسخ اردن و ارتش آن به آنچه که برای فرزند عزیز ما رخ داده است، شدید خواهد بود».

بیانیه ملک عبدالله دوم پس از نشست اضطراری مقام‌های امنیتی و فرماندهان نظامی اردن صادر شد. پادشاه این کشور پس از انتشار ویدئو و عکس‌های زنده سوزانده شدن خلبان اردنی، سفر خود به آمریکا را نیمه تمام گذاشت و به کشورش بازگشت.

در همین حال، محمد المومنی سخنگوی دولت اردن اعلام کرد که این کشور نقش خود را در ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه حکومت اسلامی افزایش خواهد داد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه از قول محمد المومنی گزارش داد که «ما در حال مذاکره پیرامون تلاش‌های مشترک با اعضای ائتلاف برای تشدید مبارزات جهت توقف افراطگرایی هستیم تا وجود داعش را تضعیف کرده، و نهایتا آن را محو کنیم».

اردن در قالب ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا، حملات هوایی خود به مواضع داعش در سوریه را افزایش داده و روز سه شنبه اعلام کرد که پاسخی «محکم و نابود کننده و زلزله افکن» به قتل خلبان خود توسط نیروهای خلافت اسلامی (داعش سابق) خواهد داد.

المومنی در ادامه گفت که تمام نیروهای امنیتی و نظامی کشور در حال سبک و سنگین کردن گزینه‌های خود هستند، پاسخ سهمگین اردن را گوش جهان خواهد شنید، اما این عکس العمل در زمان مناسبی توسط نیروهای امنیتی و نظامی اعلام خواهد شد.

اردن همچنین در پی قتل خلبان معاذ الکساسبه توسط حکومت اسلامی، صبح چهارشنبه دو زندانی عضو القاعده را اعدام کرد.

الکساسبه ماه دسامبر، دو ماه قبل، در حالی که هواپیمای جنگی اف-۱۶ وی در شمال سوریه سقوط کرد، به اسارت نیروهای خلافت اسلامی افتاد.

در این میان ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی نیز زنده سوزانده شدن الکسابسه را اقدامی «غیرانسانی و در تضاد با اسلام» عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ملک سلمان روز چهارشنبه طی نامه تسلیت آمیز به ملک عبدالله دوم اعلام کرد که خبر «شهادت خلبان اردنی را با تاسف عمیق» شنیده است. وی اقدام خلافت اسلامی را «جنایتی نفرت انگیز» خواند.

عربستان نیز مانند اردن عضوی از ائتلاف بین المللی علیه نیروهای داعش است.

خبرگزاری دولتی عربستان نیز روز چهارشنبه از قول یک منبع رسمی گفت که این کشور مشارکت خود را در مبارزه با گروه خلافت اسلامی همراه با ائتلاف بین المللی شدت خواهد بخشید.

XS
SM
MD
LG