لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۱۵:۵۷

عیسی کلانتری: مصرف آب در ایران از مرز بحران عبور کرده است


مشاور معاون اول رییس‌جمهوری ایران و وزیر اسبق کشاورزی با تاکید بر اینکه مصرف آب در کشور «از مرز بحران عبور کرده است»، میزان برداشت از آب‌های سطحی را «فاجعه» خواند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، عیسی کلانتری روز چهارشنبه ۱۸ شهریور گفت که میزان مصرف آب‌های تجدیدپذیر در ایران ۸۶ درصد است، در حالی که این رقم طبق استانداردهای بین‌المللی باید ۴۰ درصد باشد.

وزیر اسبق کشاورزی ایران تاکید کرد که آب یک عنصر طبیعی تجدیدپذیر تلقی می‌شود اما در ایران به دلیل «برداشت‌های بسیار زیاد» دیگر عنصر تجدیدپذیر نیست.

آقای کلانتری همچنین خبر داد که میزان منابع آب‌های سطحی ایران از ۱۲۳ میلیارد متر مکعب در سال ۱۳۴۰ به ۱۲۰میلیارد متر مکعب در حال حاضر رسیده است و کار‌شناسان مستقل این میزان را ۹۹ تا ۱۰۰ میلیارد متر مکعب اعلام می‌کنند.

وی اضافه کرد: «باید از این میزان ۴۰ میلیارد متر مکعب آب برداشت کنیم و حق برداشت بیشتر را نداریم، در حالی که ما امروز حدود ۹۶ درصد برداشت می‌کنیم که یک فاجعه است».

آقای کلانتری در اردیبهشت ماه نیز گفته بود که «ایران با بهره‌برداری از ۹۷ درصد آب‌های سطحی خود عملاً تمام رودخانه‌های خود را خشک کرده‌ است و دیگر آبی در طبیعت باقی نمانده‌ است».

وی تاکید کرده بود که در صورت ادامه این وضعیت، حدود ۷۰ درصد ایرانیان یعنی جمعیتی معادل ۵۰ میلیون نفر برای زنده ماندن ناچار به مهاجرت از کشور هستند.

ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو ایران نیز روز ۱۳ اردیبهشت، از کاهش میزان منابع آب تجدیدشونده کشور از ۱۳۵ میلیون متر مکعب به ۱۱۰ میلیون مترمکعب خبر داده و تاکید کرده بود که «ذخایر استراتژیک آب ایران منفی شده ‌است».

مقامات وزارت نیرو ایران در سال‌های اخیر بار‌ها درباره کمبود آب هشدار داده‌اند و در همین حال حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران، ۱۳ اردیبهشت گفته بود که ۵۷۰ شهر در معرض «تنش آبی» ‌ قرار دارند.

در همین حال، خبرگزاری دولتی ایرنا روز سه‌شنبه خبر داد که آب شهر برازجان مرکز شهرستان دستشتان در استان بوشهر با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت، از سه روز گذشته قطع شده است.

این خبرگزاری از تشکیل «صف‌های طولانی» مقابل فروشگاه‌های آب تصفیه و معدنی این شهر خبر داده است.

علی بردستانی مدیر آب و فاضلاب شهری دشتستان علت قطع آب در شهر برازجان را «طغیان رودخانه شاپور» ذکر کرد و گفت که تا زمان گل آلود بودن رودخانه، «حل مشکل امکان پذیر نیست».

بر اساس این گزارش، لوله‌های خط آبرسانی از شهرستان کازرون به برازجان بر اثر طغیان این رودخانه شکسته شده و در صورت آرام شدن رودخانه تعمیر آن ممکن است.

XS
SM
MD
LG