لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۱۴

درخواست کرزای برای افزایش کمک های جهانی


رییس جمهوری افغانستان اظهار داشت که کشورش بدون مشارکت جامعه بین المللی، امروزه در جایی که هست قرار نداشت.

رهبران افغان روز دوشنبه از آلمان و جامعه بین المللی خواستند که کمک های بیشتری در اختیار این کشور برای بازسازی قرار دهند و هشدار دادند که عقب نشینی نیروهای آلمان از افغانستان خسارت بار خواهد بود.


حامد کرزای، رییس جمهوری افغانستان پس از دیدار با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از برلین خواست تا سه هزار نیروی خود را در این کشور که تحت فرماندهی ایساف به رهبری ناتو عمل می کنند حفظ کند.


خانم مرکل در کنفرانس خبری مشترک با آقای کرزای گفت که ما بر مسئله همکاری با پاکستان تاکید کردیم چرا که روابط افغانستان و پاکستان اهمیت شایانی در آینده افغانستان دارد.


رییس جمهوری افغانستان نیز گفت: کابل همچنان در نبرد با تروریسم به سر می برد. در ولایت های همجوار با پاکستان ما هنوز شاهد حمله به مردم افغانستان، مدارس و نیروهای بین المللی برای بازسازی هستیم.


از آقای کرزای درباره افزایش نیروهای آلمانی در افغانستان پرسیده شد که وی آن را منوط به تصمیم برلین دانست.


وی گفت که مردم افغانستان از هر گونه تصمیم آلمان در مورد مشارکت در بازسازی و امنیت افغانستان استقبال می کنند.


آلمان که سه هزار نیرو در افغانستان مستقر کرده است از پاسخ به درخواست متحدان خود در ناتو برای افزایش سربازانش در این کشور سرباز زده است.


آقای کرزای گفت که افغانستان پس از حمله آمریکا پیشرفت های قابل توجهی داشته است ولی سال های سال طول خواهد کشید تا آرامش و امنیت به آن بازگردد.افغانستان پس از حمله آمریکا پیشرفت های قابل توجهی داشته است ولی سال های سال طول خواهد کشید تا آرامش و امنیت به آن بازگردد.
حامد کرزای

به گفته وی، این وضعیت بار دیگر با کار سخت مردم افغانستان و همکاری جامعه بین المللی مستقر خواهد شد.


رییس جمهوری افغانستان اظهار داشت که کشورش بدون مشارکت جامعه بین المللی، امروزه در جایی که هست قرار نداشت.


آقای کرزای افزود: حضور نیروهای نظامی، امدادرسانان و کمک های آلمان به افغانستان ما را قادر ساخته تا به بخشی از آمال و آرزوهای خود دست پیدا کنیم.


یک گروه افراطی شورشی در عراق با به گروگان گرفتن دو آلمانی در عراق تهدید کرده است در صورتی که برلین نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج نکند گروگان های خود را خواهد کشت.


در همین حال، رنگین دادفر سپنتا، وزیر امورخارجه افغانستان هشدار داد که عقب نشینی نیروهای آلمانی از کشورش فاجعه آمیز خواهد بود آن هم در زمانی که ارتش آمریکا درباره تشدید حملات طالبان در سال جاری هشدار داده است.


آقای سپنتا به شبکه تلویزیونی ای آر دی آلمان گفت: بیرون کشیدن نیروهای آلمانی از افغانستان فاجعه ای برای امنیت و روند دمکراتیک در کشورش خواهد بود.


وی افزود: من امیدوارم که گروگان های آلمانی در عراق به زودی آزاد شوند ولی همچنین امیدوارم که آلمان به تعهد خود برای صلح و ثبات در افغانستان وفادار بماند.


احتمال آزادی خبرنگار ایتالیایی


رییس جمهوری افغانستان روز دوشنبه گفت که احتمالا خبرنگار ایتالیایی ربوده شده در افغانستان امروز آزاد شود.


آقای کرزای افزود: من امیدوارم این مسئله امروز حل شود. ممکن است خبرنگار ایتالیایی تاکنون آزاد شده باشد یا در شرف آزادی باشد. ما همه کاری انجام داده ایم که وی آزاد شود.


دانیل ماسترو جیاکومو، خبرنگار روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا، همراه با دو همکار افغانی خود هفته گذشته در ولایت هلمند ربوده شد و طالبان که وی را ربوده است گفته که او به جاسوسی برای نیروهای بریتانیایی مستقر در افغانستان اعتراف کرده است.


طالبان گفته بود: شرط آزادی این خبرنگار آن است که ایتالیا سربازان خود را از افغانستان خارج کرده و همچنین یکی از سخنگویان این گروه که در ماه ژانویه دستگیر شده است آزاد شود.


روز یکشنبه اعلام شد که دانیل ماسترو جیاکومو به طرف سومی تحویل داده شده است ولی منابع ایتالیایی این خبر را تایید نکرده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG