لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۱۵

مذاکرات کری و لاوروف در پاریس برای حل بحران اوکراین


جان کری (راست) وزیر امور خارجه آمریکا همراه با سرگئی لاوروف، همتای روس خود.
جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه، عصر روز یکشنبه، دهم فروردین، با یکدیگر گفت‌وگو کردند تا برای بحران اوکراین راه حلی دیپلماتیک پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، این دیدار در محل اقامت سفیر روسیه در پاریس برگزار شد و هر دو وزیر امور خارجه مقابل دوربین عکاسان با هم دست دادند و سپس مذاکرات خود را برای کاستن از بزرگ‌ترین تنشی که میان طرفین از زمان پایان جنگ سرد رخ داده است آغاز کردند.

در حالی که آقای کری به حاضران گفت که «همگی موفق باشید»، سرگئی لاوروف به انگلیسی اضافه کرد: «شب بخیر و موفق باشی».

وزیر امور خارجه روسیه پیش از مذاکره با همتای آمریکایی خود در تلویزیون روسیه ظاهر شد و گمانه زنی‌ها درباره احتمال حمله این کشور به شرق اوکراین پس از الحاق کریمه به روسیه را رد کرد.

در حال حاضر هزاران نیروی روسی در مرزهای اوکراین مستقر و در حالت آماده باش به سر می‌برند.

آقای لاوروف در تلویزیون روسیه گفت: «ما به هیچ وجه قصد یا علاقه‌ای به عبور از مرزهای اوکراین نداریم».

وی اظهار داشت که حضور نیروهای روسیه در نوار مرزی با اوکراین برای انجام تمرین نظامی است و هیچ برنامه‌ای برای حمله ندارند، این در حالی است که مقام‌های آمریکایی و اروپایی معتقدند شمار این نیرو‌ها و نقاطی که مستقر شده‌اند فرا‌تر از تمرین نظامی است.

این نگرانی هم وجود دارد که آرایش نظامی روسیه برای ارعاب و تحت فشار قرار دادن رهبران اوکراین نسبت به پذیرش خواسته‌های مسکو است.

وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه تلویزیونی روز یکشنبه خود به صراحت گفت که به عقیده مسکو، تشکیل یک فدراسیون تنها راه تضمین ثبات و بی‌طرفی اوکراین است.

آقای لاوروف تصریح کرد: «ما راه دیگری برای اطمینان یافتن از توسعه پایدار اوکراین نمی‌شناسیم به جز تشکیل فدراسیون».

به گفته وی، آمریکا با روی باز به این مسئله نگاه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقام‌های آمریکایی تاکید می‌کنند که هرگونه تغییری در ساختار حکومتی اوکراین باید از سوی اوکراینی‌ها پذیرفته شود. مقام‌های اوکراینی نیز درباره عدم تمرکز قدرت با احتیاط برخورد کرده و نگران هستند که مناطق روسی نشین با فاصله گرفتن از خواست کی‌یف برای نزدیکی به غرب، به دنبال اعلام استقلال از حکومت مرکزی باشند.

این گزارش می‌افزاید: با این حال، مقامات اوکراین به دنبال اصلاحات سیاسی هستند به گونه‌ای که قدرت بیشتر را برای دولت‌های محلی به ارمغان بیاورد.

به گفته مقام‌های آمریکایی، طرحی که جان کری و سرگئی لاوروف در مذاکرات روز یکشنبه خود در دستور کار قرار داده‌اند، انجام اصلاحات سیاسی و قانون اساسی اوکراین همراه با خلع سلاح نیروهای غیرقانونی، حضور ناظران بین‌المللی برای حفاظت از حقوق اقلیت‌ها و گفت‌و‌گوی مستقیم میان روسیه و اوکراین است.

دو وزیر امور خارجه از زمان آغاز بحران اوکراین تاکنون چندین بار با یکدیگر دیدار و یا روزانه با هم تماس تلفنی داشته‌اند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG