لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۱۱

کاهش حکم زندان کیوان کریمی به یکسال؛ ۲۲۳ ضربه شلاق تأیید شد


کیوان کریمی می‌گوید که قصد ترک ایران را ندارد و مجازات احکام صادره را تحمل خواهد کرد.

کیوان کریمی، فیلمساز کرد ایرانی، می‌گوید که دادگاه تجدیدنظر حکم وی را از شش سال حبس به یکسال کاهش داده است، با این حال حکم ۲۲۳ ضربه شلاق و ۲۰ میلیون ریال جریمه او تغییر نکرده است.

بر اساس گزارشی که خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه سوم اسفند منتشر کرده است، آقای کریمی گفته که این حکم نهایی بوده و قابل تجدیدنظر نیست.

وی افزوده که قصد ترک ایران را ندارد و مجازات احکام صادره را تحمل خواهد کرد.

امیر رئیسیان، وکیل این فیلمساز ایرانی، نیز به سایت «ساعت ۲۴» گفته که دادگاه تجدیدنظر، محکومیت کیوان کریمی را از شش سال حبس به یک سال حبس تعزیری و پنج سال حبس تعلیقی کاهش داده است.

سایت جمعیت حقوق بشر کردستان گزارش داده است که «دادگاه تجدید نظر این فیلمساز روز دوم دی ماه ۱۳۹۴ با حضور قاضی پورعرب و بابایی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر برگزار شد».

کیوان کریمی در ۲۳ آذر سال ۹۲ در پی ساخت فیلم «نوشتن بر شهر» دستگیر و پس از ۱۲ روز بازداشت به قید ۱۰۰ میلیون تومان وثیقه آزاد شد. این فیلم، مستندی ۶۰ دقیقه‌ای درباره «دیوارنویسی‌ها و گرافیتی‌های شهر تهران پس از انقلاب» است.

اتهام‌های وی، «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» و «رابطه نامشروع از طریق روبوسی و دست دادن با نامحرم» اعلام شده است که این اتهام آخر، حکم ۲۲۳ ضربه شلاق برای او در پی داشته است.

وکیل آقای کریمی پیشتر به رادیو فردا گفته بود که «اتهام آقای کریمی توهین به مقدسات است و مصداق آن این بوده که ایشان قرار بود کلیپی بسازد اما این کلیپ را نساخت چون درباره جزئیات آن با سفارش‌دهندگان به توافق نرسید، اما دادگاه این تلقی را داشت که ایشان مرتکب توهین به مقدسات شده است».

وی افزوده بود: «آقای کریمی مستندساز است و برای فیلم‌هایی که ساخته است، مجوز داشته و آن‌چه را هم که نساخته است، اصلاً موضوع پرونده نیست؛ یعنی فعلی است که او مرتکب نشده و برای فعلی که کسی مرتکب نشده، نمی‌شود آن فرد را مجازات کرد».

آذرماه امسال، ۱۳۷ مستندساز ایرانی با ابراز «تعجب و ناباوری» از محکومیت آقای کریمی، ابراز امیدواری کرده‌ بودند که «سوءتفاهم پیش‌آمده» رفع و حکم صادره در دادگاه تجدید نظر لغو شود.

مستندسازان امضاکننده این بیانیه با تاکید بر لزوم «امنیت شغلی» خود، یادآوری کرده‌ بودند که «مستندسازان ایرانی همانند سایر اقشار هنری و فرهنگی این سرزمین، حق خود می‌دانند که در فضایی امن و بی‌دغدغه و بی‌اتهام به خلق آثار خود بپردازند».

کیوان کریمی ۳۰ ساله و متولد شهر بانه در استان کردستان است. او دو سال پیش با ساخت یک فیلم کوتاه و سیاه و سفید با نام «ماجرای زن و شوهر» به شهرت رسید.

این فیلم که بر اساس داستانی از ایتالو کالوینو نویسنده فقید ایتالیایی ساخته شده است، در ۴۰ جشنواره در سراسر جهان به نمایش در آمد و برنده جوایزی از جشنواره‌های اسپانیا و کلمبیا شد.

XS
SM
MD
LG