لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۸:۲۲

خامنه‌ای: آمریکا از طریق توافق اتمی به دنبال نفوذ در ایران بود


آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران

رهبر جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۲۶ مرداد آمریکا را متهم کرد که از طریق توافق اتمی به دنبال راهی برای «نفوذ در کشور» بوده است و گفت که «نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی».

آیت‌الله علی خامنه‌ای در دیدار با شرکت کنندگان در دو اجلاس «مجمع جهانی اهل بیت» و «اتحادیه‌ رادیو و تلویزیون‌های اسلامی» با اشاره به آمریکا گفت: «به خیال خودشان در این توافقی که البته تکلیف آن معلوم نیست -نه معلوم است اینجا تصویب بشود و نه معلوم است آنجا تصویب بشود- نیت آن‌ها این بود که از این توافق راهی پیدا کنند برای نفوذ در کشور؛ ما این راه را بستیم؛ ما این راه را به طور قاطع خواهیم بست».

وی افزود: «نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی. با همه‌ توان -که بحمدالله این توان، امروز زیاد هم هست- با این نفوذ مقابله خواهیم کرد».

گزارش رادیویی جواد کوروشی درباره اظهارات خامنه‌ای پیرامون توافق اتمی و جلوگیری از نفوذ آمریکا
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00
لینک مستقیم

اظهارات علی خامنه‌ای در زمانی بیان می‌شود که توافق اتمی ایران و شش قدرت جهانی هم اکنون در مجلس شورای اسلامی و کنگره آمریکا در دست بررسی است.

با این حال، احتمال ضعیفی وجود دارد که نهادهای تصمیم گیرنده در ایران بویژه شورای عالی امنیت ملی این توافق را رد کنند. این در حالی است که کنگره آمریکا احتمالا این توافق را به دلیل مخالفت شدید جمهوریخواهان تصویب نخواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران، وی در بخش دیگری از سخنانش، همچنین آمریکا را متهم کرد که «می‌خواهد در منطقه نفوذ کند و به دنبال تجزیه عراق و سوریه هستند» و تاکید کرد که «ما نخواهیم گذاشت».

آیت الله خامنه‌ای بار دیگر بر حمایت از آنچه که «مقاومت در منطقه و مقاومت فلسطین» خواند تاکید کرد و گفت: «از هر کسی که با اسرائیل مبارزه کند و رژیم صهیونیستی را بکوبد و مقاومت را تایید کند، همه‌جور حمایتی را که برای ما ممکن باشد از او می‌کنیم».

مخالفان توافق با ایران بویژه در کنگره آمریکا طی هفته‌های گذشته یکی از دلایل مخالفت خود را آزاد شدن دارایی‌های ایران و اختصاص آن به «گروه‌های تروریستی» مثل حزب الله لبنان و حماس عنوان می‌کنند که می‌تواند امنیت و ثبات اسرائیل را برهم زند.

XS
SM
MD
LG