لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۳۵

انفجار بمب در دیاربکر ترکیه سه کشته و ۴۵ زخمی برجای گذاشت


صحنه‌ای از انفجار بمب در دیاربکر ترکیه در روز سه‌شنبه

انفجار بمبی که روز سه‌شنبه در یک خودرو در دیاربکر ترکیه کار گذاشته شده بود و هنگام عبور یک اتومبیل پلیس منفجر شد حداقل سه کشته و ۴۵ زخمی برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر فرمانداری دیاربکر اعلام کرد که بمب هنگام عبور یک خودرو زرهی پلیس از فاصله دور منفجر شده و بر اثر انفجار ۱۲ مامور پلیس مجروح شدند.

یک شاهد عینی گفت صدای انفجار شدید را در مرکز شهر و به فاصله کوتاهی صدای آژیر آمبولانس‌ها را شنیده است. دود غلیظ ناشی از انفجار منطقه را در برگرفت و آوار و گرد و خاک در سرتاسر این خیابان عریض پخش شد.

به گفته یک مقام امنیتی پنج نفر از مجروحان زندانیانی هستند که تحت بازداشت پلیس در حال انتقال به محل دیگری بودند. برخی از این زندانیان از اعضای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) بوده و قرار بود به بیمارستان منتقل شوند.

یک مقام دولتی گفت شاید دلیل حمله این بوده که مهاجمان فکر می‌کردند این زندانیان خبرچین هستند.

حزب کارگران کردستان ترکیه از سه دهه پیش مبارزه مسلحانه برای خودمختاری مناطق کردنشین در جنوب شرقی ترکیه را آغاز کرد. علاوه بر دولت ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا آن را یک گروه تروریستی قلمداد می‌کنند.

از ژوئیه سال ۲۰۱۵ که یکبار دیگر درگیری مسلحانه بین نیروهای دولتی و پیکارجویان پ کا کا آغاز شد دیاربکر و سایر شهرهای مناطق کردنشین صحنه نبرد بین دو طرف بوده‌اند.

طبق آمارهای دولتی طی این درگیری‌ها صد‌ها مامور پلیس، نظامیان ترکیه و پیکارجویان پ کا کا کشته شده‌اند. احزاب مخالف دولت می‌گویند حداقل ۵۰۰ غیرنظامی نیز جان خود را از دست داده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG