لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۱:۳۱

صادق لاریجانی به روحانی: نزد رهبری خواستار برخورد با مطبوعات می‌شوید و در بیرون ندای آزادی سر می‌دهید


حسن روحانی (راست) و صادق آملی لاریجانی.
حسن روحانی (راست) و صادق آملی لاریجانی.

صادق آملی لاریجانی سخنان حسن روحانی در نمایشگاه مطبوعات را «افترا و اهانت» به قوه قضاییه خواند و رییس جمهوری ایران را متهم کرد که «شفاهاً یا کتباً» خواستار برخورد با برخی از روزنامه‌ها شده اما در جمع عمومی «ندای آزادی مطبوعات سر» می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، صادق لاریجانی روز دوشنبه ۱۷ آبان گفت مخاطب سخنان مطرح شده مبنی بر اینکه «قلم‌ها را به بهانه‌های واهی نشکنیم یا دهان‌ها را به بهانه‌ای غیر اساسی نبندیم»، قوه قضاییه است.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

آقای لاریجانی این سخنان را نوعی «افترا» و «توهین» به قوه قضاییه و تلاش برای «تضعیف» این قوه خواند.

وی اضافه کرد: «برادر بزرگوار شما شفاهاً یا کتباً با واسطه یا بی‌واسطه بارها گفته‌اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی‌کنید یا نزد رهبر معظم انقلاب گلایه می‌کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است. اما ...در بین اهالی مطبوعات و رسانه ندای آزادی مطبوعات سر می‌دهید».

رییس قوه قضاییه در عین حال گفت که این قوه به «هیچ‌کدام از این سخنان کاری» ندارد و به «راه قانونی» خود ادامه می‌دهد.

لینک مستقیم

حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز ۱۵ آبان با انتقاد از محدودیت‌های موجود علیه رسانه‌ها در ایران گفته بود که نباید «دهان‌ها را با بهانه‌های واهی» بست، «از قلم شکسته و دهان بسته کاری ساخته نیست» و «امنیت تنها با تفنگ» حفظ نمی‌شود.

آقای روحانی همچنین «رانت اطلاعاتی را بلای بزرگ در کشور» دانسته و افزوده بود که «چطور از یک پرونده‌ای، یک روزنامه‌ای زودتر از رییس آن قوه خبر دارد؟ رانت اطلاعاتی برای جامعه ما بلاست».

برادر بزرگوار شما شفاهاً یا کتباً با واسطه یا بی‌واسطه بارها گفته‌اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی‌کنید یا نزد رهبر معظم انقلاب گلایه می‌کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است. اما ...در بین اهالی مطبوعات و رسانه ندای آزادی مطبوعات سر می‌دهید
رییس قوه قضاییه ایران به حسن روحانی

به نظر می‌رسد اشاره آقای روحانی به روزنامه «کیهان» و خبرگزاری‌ها و سایت‌های وابسته به سپاه پاسداران است که برخی اسناد و مدارک مربوط به پرونده‌های در حال رسیدگی در قوه قضائیه را منتشر کرده‌اند.

آقای روحانی پیش از این نیز بارها بدون ذکر نام از «مصونیت دائمی» رسانه‌های مخالف دولت از جمله روزنامه کیهان، انتقاد کرده بود.

از جمله او روز هفتم آبان ۹۴ در سخنانی در نمایشگاه مطبوعات، برخی رسانه‌ها را «پلیس مخفی» خوانده و گفته بود که از نوشته‌های آنان می‌توان فهمید «فردا چه کسی دستگیر می‌شود».

روز ۱۶ آبان امسال نیز مجید انصاری معاون حقوقی رییس‌جمهوری از برخورد دوگانه با مطبوعات و «نابرابری رسانه‌ای» انتقاد کرده بود.

به گفته آقای انصاری، برخی از رسانه‌هایی که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند در «توهین، هتاکی و تخریب» دولت «کاملاً آزاد» هستند اما در مقابل اگر به برخی «از گل نازک‌تر هم گفته شد فوراً رسانه‌ها توقیف می‌شوند».

در همین حال طی هفته‌های گذشته چهره‌های اصلاح طلب ضمن انتقاد از «برخورد دوگانه» قوه قضائیه اعلام کرده‌اند که با رسانه‌های منتشر کننده فیش‌های حقوقی دولت برخوردی نشده اما با تعدادی از رسانه‌های منتشر کننده واگذاری املاک شهرداری تهران برخورد شده و یاشار سلطانی مدیر مسئول وب سایت «معماری‌نیوز» به همین دلیل از روز ۲۷ شهریور بازداشت شده است.

در دولت حسن روحانی برخی از نشریات مخالف دولت از جمله هفته‌نامه «۹ دی» به مدیر مسئولی حمید رسایی و نشریه «یالثارات الحسین» ارگان انصار حزب‌الله، با حکم هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شدند، اما پس از مدتی با حکم دادگاه انتشار خود را از سر گرفتند.

این در حالی است که در سال‌های گذشته معمولاً نشریاتی که از سوی هیات نظارت بر مطبوعات لغو مجوز می‌شدند، برای همیشه از انتشار بازمانده‌اند.

رسانه‌ها در ایران «همه قوا را نقد می‌کنند»

رییس قوه قضاییه در سخنان خود همچنین اظهار نظرها درباره سپردن «تشخیص تخلفات مطبوعاتی به اهالی مطبوعات» را «سخن خام و غیر حقوقی» خواند و افزود: « مثالی که در این زمینه می‌زنند، نظام پزشکی است حال آنکه هم مثال و هم ممثل در این جا غلط است».

آقای لاریجانی تاکید کرد که «تشخیص جرم قطعاً با قاضی است و ارجاع آن به غیر قاضی، و تحمیل آن بر قاضی خلاف شرع است».

وی اضافه کرد: «در نظام پزشکی نیز همین گونه است و آرای هیات‌های بدوی نظام پزشکی طبق قانون، یک نظر مشورتی کارشناسی و تخصصی است».

رییس قوه قضاییه مدعی شد که رسانه‌ها در ایران «همه قوا را نقد می‌کنند» اما «برخی انتظارات بالایی دارند و می‌خواهند آزادی‌شان مطلق باشد در حالی‌که در هیچ کجای دنیا و در هیچ نظام سیاسی، آزادی مطلق وجود ندارد».

سخنان صادق آملی لاریجانی در حالی بیان شده است که بر اساس قوانین فعلی ایران، اکثر اعضای هیات منصفه مطبوعات از نمایندگان نهادهایی چون سازمان تبلیغات اسلامی و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه انتخاب می‌شوند که هیچ شناختی از نحوه کار رسانه‌ها ندارند.

ایران در آخرین رده‌بندی سازمان گزارشگران بدون مرز در میان ۱۸۰ کشور مورد بررسی در رتبه ۱۶۹ در زمینه آزادی مطبوعات قرار داد.

XS
SM
MD
LG