لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۵۲

«ایران یک موشک هدایت شونده را آزمایش کرد»


جمهوری اسلامی ايران از سال گذشته که تنش ميان تهران و واشينگتن بر سر برنامه هسته ای آن افزايش يافته است دست به مانورهای متعددی زده است.

مقامات نظامی ايران می گويند که در جريان رزمايش سه روزه ای با عنوان « اقتدار»، برای اولين بار موشک هدايت شونده از تانک «T72F» را با موفقيت آزمايش کرده اند .


مهدی مرکبيان، مسئول روابط عمومی لشکر هشت نجف اشرف به خبرگزاری فارس گفته است که « اين موشک ضد زره بوده و به صورت ليزری هدايت شده و با بهترين عملکرد اهداف را مورد اصابت قرار می دهد.»


وی تاکتيک های مورد استفاده در اين رزمايش را «استتار و اختفای کامل از ديد ماهواره ها و رادارهای دشمن» عنوان کرد و گفت:« ارتقاء توان رزمی يگان ها و همچنين آشنايی کارکنان با سلاح های جديد و پيشرفته از جمله اهداف اين رزمايش است.»


رزمايش اقتدار که توسط نيروی زمينی سپاه پاسداران سازماندهی شده است از روز دوشنبه، ۳۰ بهمن ماه، به طور همزمان در ۱۶ استان ايران آغاز شد و هدف از آن نيز « به کارگيری آخرين جنگ افزار ها و تسليحات مدرنی » عنوان شده که به تازگی به واحدهای مختلف اين نيرو تحويل شده است .


براساس گزارش خبرگزاری های ايران، در مرحله اول اين مانور، تمرين نيروها و آزمايش سلاح ها و تجهيزات جنگی به اجرا درآمد که در جريان اين تمرينات ۷۵۰ عراده توپ و راکت انداز، نيروهای نظامی را پشتيبانی کردند .


سردار نيلفروشان، معاون عمليات نيروی زمينی سپاه ، درخصوص تفاوت رزمايش «اقتدار» با رزمايش ديگر نيروی زمينی سپاه که پيش از اين در سال ۸۵ برگزار شد، به خبرگزاری فارس گفته است: « رزمايش گذشته در وسعت ۴۲۰ هزار کيلومتری برگزار شد اما رزمايش «اقتدار» در وسعت ۸۵۰ هزار کيلومتری اجرا می شود و تعداد تيپ ها از ۱۰ به ۲۰ تيپ افزايش يافته و واحدهای موشکی نيز به آن اضافه شده است.»


به گفته مقامات نظامی ايران، رزمايش نيروی زمينی سپاه پاسداران در استان های مازندران، کرمانشاه، تهران، اصفهان، فارس، کهگيلويه و بويراحمد، يزد، گيلان، قزوين، مرکزی، کردستان، کرمان، خوزستان، خراسان رضوی، زنجان و سمنان برگزار می شود .


جمهوری اسلامی ايران از سال گذشته که تنش ميان تهران و واشينگتن بر سر برنامه هسته ای آن افزايش يافته است دست به مانورهای متعددی زده است که هدف از آن تمرين نيروها و حفظ آمادگی يگان های دفاعی سپاه و ارتش اعلام شده است .


در سال جاری دو مانور گسترده با نام های پيامبر اعظم يک و دو در نواحی جنوب ايران برگزار شد که کارشناسان از آن به عنوان واکنش تهران به تهديدات احتمالی آمريکا و اسراييل عليه تاسيسات اتمی ايران ياد کردند .


ايران نگران است که همزمان با پيشرفت در برنامه هسته ای خود از سوی آمريکا و اسراييل مورد حمله نظامی قرار گيرد هرچند که مقامات کاخ سفيد بارها اعلام کرده اند که برنامه ای برای حمله به ايران در دستور کار نيست .


XS
SM
MD
LG