لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۱۲

«۳۵ گروگان» اسلامگرايان در حمله هلی کوپترهای الجزايری کشته شدند


خبرگزاری های بين المللی به نقل از شبه نظاميان اسلامگرا گزارش داده اند که هلی کوپترهای ارتش الجزاير به سوی اتوبوس حامل گروگان ها در یک تاسیسات گازی جنوب این کشور آتش گشودند که باعث کشته شدن ۳۵ نفر آنها شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، شبه نظاميان اسلامگرا به يک سايت خبری موريتانيايی گفته اند که در اين حمله ۱۵ نفر از گروگانگيران نيز کشته شده اند.

سخنگوی «بريگاد نقابداران» که روز چهارشنبه مسووليت حمله به يک تاسيسات گازی الجزاير در قلب صحرا را به عهده گرفته بود، روز پنجشنبه گفت که ابوالبرائه، رييس گروگانگيران نيز در حمله هلی کوپترها جان خود را از دست داده است.

اين اطلاعات از سوی آژانس اطلاع رسانی «نواکشوت» در موريتانی منتشر شده است که معمولا اخبار مربوط به گروه های افراطی وابسته به القاعده را مخابره می کند.

سخنگوی شبه نظاميان می گويد پس از اينکه آنها سعی کردند تا از محل خود خارج شوند هدف حمله قرار گرفتند.

پالايشگاه توليد گاز «المناس» که اسلامگرايان تندرو به آنجا حمله کرده اند در ۱۰۰ کيلومتری مرز الجزاير با ليبی واقع شده است.

شرکت های الجزايری «سوناتراک»، بريتانيايی «بريتيش پتروليوم» و نروژی «چت اويل» در اين پالايشگاه فعال هستند. همچنين شرکت فرانسوی «سی‌ای‌اس کاترينگ» که در زمينه هتل‌داری فعال است، مسئوليت اداره مجتمع مسکونی کارکنان خارجی اين پالايشگاه توليد گاز را بر عهده دارد.

يکی از ساکنان منطقه نيز در گفت و گو با خبرگزاری رويترز اين خبر را تاييد کرده است.

اسلامگرايان تندرو پس از حمله به اين پالايشگاه خواستار پايان عمليات نظامی فرانسه در مالی شدند.

اسلامگرايان گفته اند که اين اقدام در واکنش به «دخالت‌های الجزاير در کشور مالی و باز کردن حريم هوايی آن در مسير جنگنده‌های فرانسوی برای بمباران مناطق شمال مالی» صورت گرفته است.

وزارت کشور الجزاير روز چهارشنبه در بيانيه‌ای اعلام کرد که «حمله تروريستی» اسلامگرايان منجر به کشته شدن يک شهروند بريتانيايی و يک شهروند الجزايری و زخمی شدن شش نفر ديگر شده است.

فرانسه برای مقابله با قدرت گرفتن تندروهای اسلامی مرتبط با القاعده در مالی از هفته جاری عملياتی را در شمال اين کشور آغاز کرده است. پاريس می گويد که اين عمليات به درخواست حکومت مالی صورت می گيرد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG