لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۳

سخنگوی وزارت خارجه سوریه ترک این کشور را تایید کرد


جهاد مقدسی هنگام کار در وزارت امور خارجه سوریه
جهاد مقدسی، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه با تایید ترک این کشور گفت به این دلیل سوریه را ترک کرد که دیگر هیچ راهی برای میانه‌روی در تنش خونین آن باقی نمانده است.

جهاد مقدسی برای چندین ماه چهره بین المللی دولت سوریه بود. او ناگهان اواخر نوامبر گذشته ناپدید شد.

پیش‌تر رسانه‌ها به نقل از دیپلمات‌های غربی اعلام کرده بودند که مقدسی از نظام بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، جدا شده است اما گزارشی درباره محل سکونت او منتشر نشد. دولت سوریه با تکذیب این گزارش‌ها مدعی شده است که جهاد مقدسی در مرخصی بلند مدت به سر می برد و به کار خود باز خواهد گشت.

مقدسی در بیانیه‌ای که شبکه خبری اسکای نیوز عربی آن را منتشر کرده گفته است: «آرزو می‌کردم‌ ای کاش می‌توانستم در خاک سوریه باقی بماند. اما آنجا دیگر هیچ جایی برای میانه روی و اعتدال باقی نمانده است. همه جا آشوب است و همه چیز از کنترل خارج شده است.»

او ادامه داده است: «برخی می‌خواهند سوریه را به صحنه جنگی برای بقا تبدیل کنند، اما من معتقدم باید کشور سوریه و یکپارچگی آن را از راه وحدت ملی نجات داد.»

او افزوده است: «من میدان جنگ را ترک کردم نه یک کشور عادی را.»
سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه سوریه تصریح کرده است که با وجود اینکه گذرنامه‌اش ویزاهای لازم را داشت، به آمریکا یا اروپا نرفته و از زمان خروجش از سوریه «نزد برادرانی شریف» زندگی می‌کنم که «به مردم سوریه برای عبور از بحرانی انسانی‌اش بدون تبعیض کمک می‌کنند.»

او جزئیاتی درباره محل اقامتش بیان نکرده است.

مقدسی در بخشی از بیانیه خود تاکید کرده است «هیچ اطلاعات محرمانه‌ای که کسی بخواهد به آن‌ها طمع بورزد» ندارد و افزوده است: «دانسته‌هایم به عنوان سخنگوی رسانه‌ای از دانسته‌های یک شهروند عادی در سوریه تجاوز نمی‌کند.»

ساعاتی پس از انتشار این بیانیه در شبکه اسکای نیوز، جهاد مقدسی از راه حساب کاربری خود در توئیتر، صحت آن را تایید کرد.

آخرین حضور علنی جهاد مقدسی آن هنگام بود که اعلام کرد نظام سوریه «از جنگ افزارهای شیمیایی خود در داخل استفاده نمی‌کند و آن‌ها را تنها در مقابله با دشمن خارجی به کار خواهد برد.»

این سخنان نخستین اعتراف رسمی نظام سوریه مبنی بر در اختیار داشتن جنگ افزارهای شیمیایی بود. پس از آن بود که جهاد مقدسی دیگر حضوری در رسانه‌ها نداشت.

روزنامه «الشرق الاوسط» گزارش داده که بشار اسد به خاطر مطرح کردن این سخنان از او خشمگین شده و نزدیکان اسد نیز به او فشار می‌آورند. بنا به نوشته این روزنامه، این فشار‌ها باعث شد که جهاد مقدسی تصمیم بگیرد از نظام اسد جدا شود.
XS
SM
MD
LG