لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۲۴

آغاز گفت گوهای رهبران حماس و فتح در مکه


مذاکرات اصلی میان محمود عباس و خالد مشعل، رهبران فتح و حماس انجام خواهد شد.

رهبران گروه های فلسطينی فتح و حماس از امروز گفت وگوهای خود را در شهر مکه در عربستان سعودی برای پايان دادن به هفته ها درگيری آغاز می کنند .


اين گفت وگوها پس از آن آغاز می شود که ملک عبدالله، پادشاه عربستان از محمود عباس، رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينی و خالد مشعل، رهبر سياسی عباس خواست که در شهر مکه بر سر موضوعات مورد اختلاف يکديگر مذاکره کنند. انتظار می رود که اسماعيل هنيه، نخست وزير تشکيلات خودگرادن فلسطينی در اين دور از گفت وگو ها حضور داشته باشد .


پادشاه عربستان، نهم بهمن ماه، درگيری گروه های فلسطينی را «شرم آور» خوانده بود که سبب تحليل رفتن اهداف فلسطينی ها شده است .


وی افزود: دل ما از آنچه که در سرزمين های فلسطينی رخ می دهد خون است. اين قساوت عظيم با دلايل ناموجه و ضعيف پيرامون آن، افتخارات ملی فلسطينی ها را لکه دار کرده است


وی از دو طرف خواست تا با ميانجی گری کشورش فورا با يکديگر گفت وگو کنند .


تنش ميان گروه های فلسطينی از زمانی آغاز شدت که جنبش حماس در انتخابات سال ۲۰۰۶ توانست در انتخابات پارلمانی دولت فلسطينی رقيب خود، جنبش فتح، را شکست دهد .


بدنبال تحريم کشورهای غربی در ارسال کمک های مالی خود به مردم فلسطين و عدم پذيرش مسئله ادغام نيروهای نظامی در تشکيلات امنيتی توسط حماس اختلافات ميان طرفين اوج گرفت .


بدنيال بروز اين تنش ها، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی تهديد کرد که انتخابات زودرس برگزار خواهد کرد ولی اين مسئله آتش برخورد های رودرو ميان شاخه های نظامی دو گروه را شعله ور کرد .


هر يک از دو گروه فتح و حماس دارای شاخه نظامی هستند که چندين هزار نيرو را در اختيار دارند.


جنبش حماس اخيرا کمک هايی از ايران و ساير کشورهای اسلامی دريافت کرده و دولت بوش نيز از کنگره آمريکا خواست تا مبلغ ۸۵ ميليون دلار را برای کمک به تشکيلات خودگردان فلسطينی به رهبری محمود عباس اختصاص دهد .


براساس گزارش های منتشر شده ، نوار غزه در روز دوشنبه و پس از کشته شدن نزديک به ۲۰ نفر و زخمی شدن دهها نفر ديگر آرام بود .


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG